
W czwartek 27 marca w III Liceum Ogólnokształcącym gościło kilkudziesięciu młodych bełchatowskich naukowców. To właśnie w popularnym „Mickiewiczu” odbyła się bowiem I Międzyszkolna Konferencja Młodych Naukowców „Moje zainteresowania – mój sukces”.
Głównym celem konferencji było zaproszenie bełchatowskiej młodzieży do dyskusji na tematy związane z naukowymi zainteresowaniami. Ale nie tylko. Organizatorzy chcieli też zainspirować uczniów do badawczych dociekań, obserwacji otaczającego świata, a także wyciągania z tych obserwacji konkretnych wniosków. – To pierwsze takie wydarzenie, długo wyczekiwane, długo planowane. Takie nasze marzenie zawodowe i naukowe. Chcieliśmy pokazać, że w bełchatowskiej młodzieży tkwi potężny potencjał, ogromna siła, wiedza, kreatywność, mądrość. Chcemy stworzyć im przestrzeń do tego, by mogła wreszcie to wypowiedzieć. Młodzi mówili do młodych, o młodych. Pokazali, jak postrzegają świat, co ich inspiruje, co uwrażliwia i co chcą dalej w życiu robić – podkreśla Kinga Zawodzińska-Bukowiec, nauczyciel jęz. polskiego w III LO.
Młodzi naukowcy mówili o swoich zainteresowaniach i pasjach
W trakcie konferencji młodzi naukowcy mogli zaprezentować swoje osiągnięcia i zainteresowania w dwóch panelach. Wcześniej jednak wysłuchali wykładu inaugurującego na temat 100-lecia odzyskania przez Bełchatów praw miejskich.
Pierwszy z konferencyjnych paneli dotyczył obszaru humanistyczno-językowego. Była mowa m.in. o międzypokoleniowych wartościach i różnicach, wolontariacie, obrządkach ludowych, ulubionych przez uczniów twórcach literackich, a także Brygadzie Świętokrzyskiej.
– Nauka jest niezwykle ważna. Przedstawiłam różne motywy w literaturze polskiej i obcej. Myślę, że może być to przydatne zarówno dla maturzystów, jak i ósmoklasistów. Bardzo interesuję się przedmiotami humanistycznymi. Pozwalają nam one na refleksję i zrozumienie, co w codziennym życiu jest najważniejsze – dodaje Zuzanna Horbanowicz, II Liceum Ogólnokształcące. – Język polski nas otacza z każdej strony. Dlatego też powinniśmy umieć precyzyjnie mówić o tym, co dla nas ważne. Lubię dowiadywać się nowych rzeczy, samorozwój jest dla mnie ogromnie istotny. Niestety zauważam, że wśród moich rówieśników zainteresowanie nauką nie jest zbyt popularne. Istnieje wiele „rozpraszaczy”, które zabierają nam cenny czas. Mam jednak nadzieję, że dzisiaj zachęciliśmy innych do tego, aby rozwijali swoje pasje. Kto wie, być może za rok zdecydują się tym pochwalić – podsumowuje Sara Semeniuk z II LO.
„Moje zainteresowania – mój sukces”
Drugi z paneli skupiał zaś się na kwestiach matematyczno-przyrodniczych. W tym przypadku tematyka była niezwykle szeroka. Począwszy od racjonalnej diety, przez katastrofę w Czarnobylu oraz bakterie, a na alotropowych odmianach węgla kończąc. – Mówiłam o swoich pasjach, czyli o fizyce i astronomii. Myślę, że wśród moich rówieśników zainteresowanie właśnie tą gałęzią nauki nie jest zbyt popularne. Po prostu myślą, że fizyka jest straszna. A tak naprawdę daje one pole do odkrywania nowych rzeczy – mówi jedna Julia Pęciak, uczennica III LO. – Dzisiejsza konferencja to świetny pomysł. Dla nas, młodych, to okazja, aby nabrać doświadczenie i przełamać strach przed publicznymi wystąpieniami. Mogliśmy też zaprezentować swoje zainteresowania. Przygotowałam temat o bakteriach. Są to organizmy, których nie widzimy „gołym okiem”, ale mają ogromny wpływ na organizm człowieka. Ten temat jest dla mnie szczególnie ważny, bo w przyszłości chciałabym studiować medycynę – dodaje Wiktoria Konarska, uczennica III LO.
W sumie uczestnicy I Międzyszkolnej Konferencji Młodych Naukowców mogli wysłuchać ponad 30 prelekcji. Jak zgodnie przyznają, mają nadzieję, że podobne wydarzenia będą organizowane cyklicznie. To bowiem świetna okazja do rozmów na temat współczesnego świta widzianego oczami młodego pokolenia.

