Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaMuzyczny hołd dla Prymasa Tysiąclecia

Muzyczny hołd dla Prymasa Tysiąclecia

W trakcie koncert w wykonaniu solistów łódzkiego Teatru Wielkiego przybliżona została postać Prymasa TysiącleciaW trakcie koncert w wykonaniu solistów łódzkiego Teatru Wielkiego przybliżona została postać Prymasa Tysiąclecia

 

Za nami wyjątkowy koncert poświęcony wyjątkowej postaci w najnowszej historii Polski – Prymasowi Tysiąclecia. Z okazji 120. rocznicy jego urodzin soliści łódzkiego Teatru Wielkiego wykonali m.in. „Barkę” i „Ave Maria”, ale nie tylko. W ogrodach parafialnych przy ul. Kościuszki bełchatowianie mogli wysłuchać także pieśni patriotycznych i znanych arii operowych.

 

Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak czytamy w uzasadnieniu, podejmując tę decyzję parlament kierował się szczególnym poszanowaniem Prymasa Tysiąclecia dla godności człowieka i wolności, szacunkiem dla Ojczyzny oraz rolą, jaką odegrał w budowaniu wolnej i niepodległej Polski. W maju obchodziliśmy 120. rocznicę urodzin kardynała. Z tej okazji w Bełchatowie odbył się specjalny koncert.

W niedzielę, 18 lipca, w ogrodach parafii farnej przy ul. Kościuszki wystąpili artyści Teatru Wielkiego w Łodzi, a towarzyszyło im Łódzkie Trio Instrumentalne. Repertuar, jaki zaprezentowali, był dobrany nieprzypadkowo. Chodziło o jak najlepsze przedstawienie muzyką sylwetki, a także roli, jaką Prymas odebrał w najnowszej historii Polski oraz wpływu, jaki niewątpliwie wywarł na Polaka Papieża – św. Jana Pawał II.

Bełchatowianie, którzy przyjęli zaproszenie prezydent Bełchatowa Marioli Czechowskiej, Dziekana Dekanatu Bełchatowskiego ks. Zbigniewa Zgody oraz Fundacji Canto Pro Classica, mogli wysłuchać m.in. „Roty”, „Ave Maria”, „Barki” oraz kilku pieśni patriotycznych i ludowych. Spotkanie poprowadziła Bogna Dulińska, a nad całością czuwał Dariusz Stachura. Brawurowe wykonanie Aleksandry Borkiewicz (sopran), Andrzeja Kostrzewskiego (baryton) oraz Dominika Sutowicza (tenor) sprawiło, że koncert był okazją nie tylko do muzycznych doznań na najwyższym poziomie, ale także do zadumy i refleksji.

 

>>> Zobacz fotorelację: Koncert z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Wyszyńskiego

 

Przypomnijmy, że kardynał Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli, zmarł 28 maja 1981 roku w Warszawie. W nocy z 25 na 26 września 1953 r., władze komunistyczne internowały prymasa Stefana Wyszyńskiego. Kolejne trzy lata spędził w izolacji pozbawiony możliwości sprawowania swoich funkcji. Prymas Wyszyński był twórcą Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego oraz inicjatorem obchodów Millenium – Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 roku, które wzmacniały więź Narodu z Kościołem katolickim i przypominały o wielkiej tradycji państwowości polskiej. Sprawował posługę Prymasa Polski do 1981 roku. Doczekał się powstania NSZZ „Solidarność”, a dzięki Jego zdecydowanemu wsparciu powstał zjednoczony związek rolniczy i zalegalizowany NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W tym roku, 12 września, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. Podczas uroczystości papieża będzie reprezentował kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego.

 

AP

 

Koncert, na który mieszkańców zaprosiła prezydent Mariola Czechowska, był okazją do chwili zadumy i refleksjiKoncert, na który mieszkańców zaprosiła prezydent Mariola Czechowska, był okazją do chwili zadumy i refleksji