Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaNajbrzydsze marzanny wygrały w konkursie

Najbrzydsze marzanny wygrały w konkursie

W każdej z kategorii przyznano nagrody główne oraz wyróżnieniaW każdej z kategorii przyznano nagrody główne oraz wyróżnienia

 

Poznaliśmy wyniki tegorocznego konkursu na najbrzydszą marzannę, zorganizowanego przez Muzeum Regionalne. Uroczyste wręczenie nagród laureatom we wszystkich trzech kategoriach odbyło się 21 marca w siedzibie muzeum.

 

 

Pierwszy dzień wiosny tradycyjnie kojarzy się z topieniem marzanny. Wcześniej jednak trzeba ją przygotować. Tego zadania podjęły się dzieci z bełchatowskich szkół i przedszkoli, a swoje dzieła zgłosiły do III edycji konkursu na najbrzydszą marzannę. W sumie wpłynęło 28 prac, spośród komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.

 

Jak mówi przewodniczący jury, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie Marek Tokarek, jury miało nie lada orzech do zgryzienia. – To nie jest łatwy konkurs. Zrobić ładną kukłę to nie problem, ale z brzydką sprawa się komplikuje. Obrady były naprawdę trudne, bo każda z marzann zasługiwała na miano tej najbrzydszej. Po burzliwych dyskusjach udało nam się jednak dojść do porozumienia i w każdej kategorii wybraliśmy te najmniej urodziwe dzieła – dodaje dyrektor Marek Tokarek.

 

Pomysłowość i kreatywność towarzyszyła także małym autorom podczas nazywania swoich dzieł. Szaruga, Gertruda, Zimowa Panna, Rzancia, Szkaradna, Straszydło, Koko Szanell czy Zrozpaczona pożegnaniem Cierpisława to tylko niektóre z oryginalnych imion nadanych kukłom przez dzieci. Wszystkie konkursowe marzanny – zarówno z przedszkoli, jak i ze szkół podstawowych – wykonane zostały z tworzyw naturalnych, co było regulaminowym wymogiem. Ponieważ w zakresie użytych materiałów dzieci wykazały się w kreatywnością i pomysłowością, jury przyznało nie tylko nagrody, ale również wyróżnienia.

 

Kategoria I – przedszkola, grupy do 5-latków:

I miejsce:

  • Przedszkole Samorządowe nr 4 w Bełchatowie, grupa III

Wyróżnienia:

  • Przedszkole Samorządowe nr 2 w Bełchatowie, grupa PSZCZÓŁKI
  • Akademia Przedszkolaka Jabłuszko, grupa JEŻYKI
  • Przedszkole Samorządowe nr 3 w Bełchatowie, grupa KRASNOLUDKI

 

Kategoria II – przedszkola, grupy 6-latków oraz klasy”0”:

I miejsce:

  • Przedszkole Samorządowe nr 3, grupa SMERFOLUDKI

Wyróżnienie:

  • Przedszkole Samorządowe nr 5, grupa ZAJĄCZKI

 

Kategoria III – szkoły podstawowe, klasy 1-3:

I miejsce:

  • Szkoła Podstawowa nr 8, klasa 2c

Wyróżnienia:

  • Szkoła Podstawowa nr 8, klasa1b
  • Szkoła Podstawowa nr 5, klasa 2b
  • Szkoła Podstawowa nr 8, klasa 3a

 

Wszystkim uczestniczącym w konkursie dzieciom gratulujemy wspaniałych pomysłów i nietuzinkowego podejścia do tematu. – Najtrudniej było właśnie znaleźć pomysł na naszą „Słowiańską brzydulę”. Dzieci miały wiele propozycji i naprawdę mocno zaangażowały się w ten projekt. Użyliśmy naturalnych materiałów dostępnych w naszej najbliższej okolicy, jak chociażby szyszek, traw czy gałęzi i słomy. Regulamin mówił także o akcentach słowiańskich, stąd ubranie ma ludowe motywy – mówi Izabela Stasiak, nauczyciel wspomagający w klasie 2c z „Ósemki”.

 

>>> Zobacz fotorelację: Rozstrzygnięcie III Konkursu na Najbrzydszą Marzannę

 

Po wręczeniu nagród laureatom konkursu staropolskim zwyczajem pożegnano odchodzącą zimę. Jedna z kukieł została spalona i utopiona w Rakówce. Dzieci zaś głośno wykrzyczały: „Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy!”.

 

AP

 

W III edycji do konkursu wpłynęło 28 oryginalnych pracW III edycji do konkursu wpłynęło 28 oryginalnych prac