Nasze miasto po raz kolejny włącza się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Tym razem bełchatowianie, podobnie jak mieszkańcy wielu innych miast i miasteczek w naszym kraju, sięgną po kolejne dzieło tworzące kanon polskiej literatury. Mowa o ponadczasowej powieści Elizy Orzeszkowej – „Nad Niemnem”. Wybór tej lektury przez prezydenta RP Andrzeja Dudę nie jest przypadkowy. „Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. (…) Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu” – czytamy w specjalnym liście Prezydenta RP.
Bełchatowska odsłona Narodowego Czytania odbędzie się już w piątek 8 września. Tego dnia spotkamy się przy tężni solankowej na os. Budowlanych, przy rzece Rakówce. w plenerze – w parku Olszewskich, za Muzeum Regionalnym. Fragmenty „Nad Niemnem” czytać będą wiceprezydenci Dariusz Matyśkiewicz i Łukasz Politański. Wśród czytających będą także ks. kanonik Zbigniew Zgoda, pracownicy biblioteki. W przedsięwzięcie zaangażują się również uczniowie III LO im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie. O oprawę muzyczno-taneczną zadba natomiast działająca przy Miejskim Centrum Kultury grupa folklorystyczna „Rajka” i Pani Elżbieta Wesołowska.
Wszyscy, którzy zechcą dołączyć do tego spotkania, będą mogli poczuć klimat końca XIX. Pomogą w tym specjalnie przygotowane dekoracje nawiązujące do charakteru polskiej wsi tamtych czasów. Tradycyjnie już podczas Narodowego Czytania będzie można otrzymać okolicznościową pieczęć, dlatego warto przynieść własny egzemplarz dzieła Orzeszkowej.
Przypomnijmy, że akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Wśród wspólnie przeczytanych lektur znalazły się m.in. „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i „Balladyna” Słowackiego.
Sponsorem wydarzenia jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
AP