To ostatni dzwonek, aby w tym roku wykupić mieszkanie po preferencyjnej cenie. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Prezydent Miasta Bełchatowa udziela bonifikat od 75 do 85 %.
Miasto zbywa lokale mieszkalne stanowiące jego własność. Pierwszeństwo w ich nabyciu mają obecni najemcy. Bełchatowianie, którzy zdecydują się na wykup mieszkania mogą liczyć na bonifikaty. Wahają się one od 75 do 85 %. Wysokość ulg uzależniona jest od szczegółowych warunków dotyczących zbywanych nieruchomości – m.in. od daty budowy budynku czy jego stanu technicznego.
I tak przy sprzedaży lokali mieszkalnych położonych w zabudowie wielorodzinnej w os. Binków (przy jednorazowej wpłacie przed zawarciem umowy ceny lokalu stanowiącej równowartość 25% wartości mieszkania) obowiązuje 75% zniżka. W przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych w osiedlach: Dolnośląskim, Przytorze, Okrzei i przy ulicach: Czaplinieckiej, Kwiatowej i Pabianickiej 80% – przy jednorazowym uiszczeniu równowartości 20% ceny wartości lokalu przed zawarciem umowy. Wykupując zaś mieszkanie w zabudowie wielorodzinnej w osiedlach: 1000-lecia, Wolność, 1-go Maja, Żołnierzy POW, Budowlanych oraz przy ulicach: Fabrycznej, Sienkiewicza, 19-Stycznia, Czyżewskiego oraz w kamienicach, w których liczba samodzielnych lokali mieszkalnych nie przekracza 10 i położone są poza liniami rozgraniczającymi pasów drogowych dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich lub krajowych – bonifikata wynosi 85%. Przy założeniu, że nabywca uiści jednorazowo przed zawarciem umowy równowartość 15% wartości lokalu mieszkalnego.
Dodatkowe 5% preferencje czekają na rodziny wielodzietne (pięcioro dzieci i więcej) oraz kombatantów i niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych lub okresu powojennego. Pełna treść uchwały Rady Miejskiej w sprawie ustalenia zasad zbywania lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miasto Bełchatów dostępna jest TUTAJ oraz TUTAJ.
W ubiegłym roku miejscy radni podjęli także uchwałę o udzieleniu bonifikaty w wysokości 90% od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Z ulgi tej mogą skorzystać:
– właściciele mieszkań, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego;
– użytkownicy wieczyści nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe;
– użytkownicy wieczyści nieruchomości zabudowanych garażami.
W celu dokonania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności niezbędne jest złożenie wniosku w tej sprawie, zaopatrzonego osobistym podpisem użytkownika wieczystego. W przypadku, gdy prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości przypada więcej niż jednej osobie, np. w sytuacji właścicieli mieszkań, do złożenia wniosku zobligowani są wszyscy współużytkownicy wieczyści danej nieruchomości. W sytuacji, gdy zgodę na dokonanie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego wyrazi tylko część użytkowników wieczystych, których udziały w nieruchomości wspólnej wynoszą co najmniej połowę, czynność ta może zostać dokonana po uzyskaniu przez zainteresowanych postanowienia sądu, zastępującego zgodę pozostałych współużytkowników wieczystych.
Treść uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikat od opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości dostępna jest TUTAJ.
Autor, zamieściła: AD-A