Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościNie zapomnij złożyć wniosku o 800 plus

Nie zapomnij złożyć wniosku o 800 plus

Nie zapomnij złożyć wniosku o świadczenie 800 plus
Wnioski o świadczenie 800 plus można składać wyłącznie elektronicznie; fot. pixabay.com
Od czwartku 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 800+ na nowy okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 roku. Wnioski są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną. Kto musi złożyć wniosek o 800 plus? Co się stanie, gdy spóźnimy się z wnioskiem?

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Niezależnie od dochodów i innych świadczeń, które pobiera. Nowy okres świadczeniowy oznacza, że aby utrzymać ciągłość wypłat, każdy rodzic musi złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. By tak się stało, wiosek należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia. Gwarantuje to wypłatę świadczenia w czerwcu 2024 roku.

Nie zapomnij złożyć wniosku o świadczenie 800 plus

Jeśli wniosek złożymy w maju, ZUS wypłaci pieniądze dopiero w lipcu, ale z wyrównaniem od czerwca. Analogicznie, jeśli pismo prześlemy w czerwcu, świadczenie otrzymamy w sierpniu – także z wyrównaniem od czerwca. Jeśli wniosek pojawi się dopiero w lipcu, przelew z wyrównaniem nastąpi we wrześniu. W tym przypadku jednak wyrównanie będzie miało miejsce od lipca, a nie od czerwca, czyli początku nowego okresu świadczeniowego.

Jak złożyć wniosek o 800 plus?

Wnioski o wypłatę świadczenia można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Rodzice i opiekunowie mogą skorzystać z jednego z czterech kanałów:

  • Portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
  • Platformy PUE ZUS,
  • aplikacji mobilnej mZUS,
  • bankowości elektronicznej.

Przypomnijmy, że świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł jest wypłacane co miesiąc. Przysługuje one na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Co ważne, nie obowiązuje tu kryterium dochodowe. Pieniądze z rządowego programu są przekazywane wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe.

AP

Gdzie złożyć wniosek o świadczenie 800 plus
Komu przysługuje świadczenie 800 plus