Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaNowe laptopy trafią do miejskich szkół

Nowe laptopy trafią do miejskich szkół

 

W ramach programu "Zdalna szkoła" do miejskich szkoł trafi 30 laptopówW ramach rządowego programu „Zdalna szkoła” do miejskich szkół trafi w sumie 30 laptopów

 

Trzydzieści laptopów z pełnym oprogramowaniem trafi do ośmiu miejskich podstawówek. Nowy sprzęt właśnie dotarł do magistratu. W sumie na zakup komputerów miasto pozyskało 98 tys. zł z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

 

W związku z trwającą epidemią koronawirusa wszystkie szkoły w kraju, w tym również bełchatowskie, od 25 marca przeszły na tryb pracy zdalnej. Oznacza to, że nauczyciele i uczniowie kontaktują się ze sobą drogą internetową. Dzienniki elektroniczne, maile, grupy społecznościowe i komunikatory typu Massenger, WhatsApp, Facebook, a także platformy e-learningowe oraz zajęcia online prowadzone w czasie rzeczywistym to dziś najczęściej wykorzystywane sposoby prowadzenia lekcji.

 

>>> Nauka online – jak sobie radzą miejskie szkoły?

 

– Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami miejskich szkół. Na bieżąco monitorujemy przebieg procesu zdalnego nauczania. Wszystkie nasze placówki realizują treści określone w podstawie programowej. Wykorzystują do tego różne formy kontaktu na odległość – tak z uczniami, jak i rodzicami – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa, odpowiedzialny m.in za sprawy związane z oświatą. – By jeszcze bardziej usprawnić proces nauczania w czasie epidemii, wystąpiliśmy do Centrum Projektów Polska Cyfrowa z wnioskiem o dofinansowanie zakupu nowych komputerów. Na ten cel mogliśmy otrzymać w sumie 100 tys. zł, przy czym koszt jednego laptopa nie mógł przekroczyć 3,5 tys. złotych. Pozwoliło to nam na zakup 30 sztuk przenośnych komputerów z pełnym oprogramowaniem, co ostatecznie kosztowało 98 tys. zł – dodaje wiceprezydent Politański.

 

Wniosek o dofinansowanie do sprzętu komputerowego w ramach programu „Zdalna szkoła” magistrat złożył na początku kwietnia, a kwota przyznanego grantu zależna była od liczby uczniów pobierających naukę w miejskich podstawówkach.

 

Teraz nowe laptopy zostaną rozdzielone między osiem bełchatowskich podstawówek – proporcjonalnie do liczby uczniów. Do SP nr 1, SP nr 3, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 8, SP nr 9, nr 12, nr 13 sprzęt trafi w najbliższych dniach. Z komputerów tych korzystać mają zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Ma to pomóc w wyeliminowaniu ewentualnych przeszkód w prowadzeniu zdalnego nauczania i jeszcze lepszej organizacji lekcji na odległość. Ponadto z zakupionego teraz sprzętu placówki korzystać będą również po zakończeniu społecznej kwarantanny. Efekt otrzymanego wsparcia jest więc długofalowy.

 

Bełchatów jest jednym z wielu samorządów, które skorzystały z ministerialnego wsparcia. Zakup sprzętu do zdalnego nauczania finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Na ten cel rząd przeznaczył w sumie 186 mln zł.

 

Więcej informacji o programie „Zdalna szkoła” znaleźć można na rządowej stronie www.gov.pl.

KZB

 

Na zakup dodatkowego sprzętu do zdalnego nauczania magistrat pozyskał 100 tys. zł  ministerialnegodofinansowaniaNa zakup dodatkowego sprzętu do zdalnego nauczania magistrat pozyskał 98 tys. zł ministerialnego dofinansowania

 

 

loga