Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościNowe zasady programu „Czyste powietrze”

Nowe zasady programu „Czyste powietrze”

Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej budynkówCelem programu jest poprawa efektywności energetycznej budynków

 

 

Wyższe progi dochodowe i niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie to niektóre z nowości w programie „Czyste powietrze”’. Jak przekonuje resort klimatu i środowiska zmiany mają zachęcić do głębokiej termomodernizacji domów.

„Czyste powietrze” to kompleksowy program, który ma na cellu walkę ze smogiem. Skorzystać z niego mogą właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych bądź lokali mieszkaniowych, które zostały wydzielone w budynkach jednorodzinnych i mają własną księgę wieczystą. Beneficjenci mogą wykorzystać przyznaną dotację na różnorodne inwestycje zmierzające do zwiększenia efektywności energetycznej budynku.

 

– Środki można przeznaczyć na wymianę źródeł ciepła opalanych paliwami stałymi na ekologiczne. Chodzi tutaj m.in. o ogrzewanie gazowe, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej czy montaż pomp ciepła. Ponadto można starać się o dofinansowanie termomodernizacji domu jednorodzinnego, czyli ocieplenie budynku, wymianę okien i drzwi. Dodatkowo istnieje również możliwość pozyskania dotacji na fotowoltaikę – tłumaczy Jakub Berłowski, koordynator Zespołu ds. Rozwoju Miasta w bełchatowskim UM.

W 2023 roku rząd wprowadził istotne zmiany w programie, które są bardzo korzystne dla wszystkich, którzy chcieliby otrzymać dofinansowanie. Najważniejsze z nich dotyczą podniesienia wysokości progów dochodowych, wyższego dofinansowania, możliwości rozszerzenia wniosku o termomodernizację (jeśli wcześniej wniosek dotyczył tylko wymiany pieca), ścieżki bankowej (kredyt z dotacją na częściową spłatę zobowiązania będzie można otrzymać nawet na inwestycję rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku) oraz obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego budynku.

Przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrósł z 1 564 zł do 1 894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2 189 zł do 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Z kolei przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosną odpowiednio z 900 zł do 1 090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz z 1 260 zł do 1 526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych. Najwyższe dofinansowanie, czyli nawet do 136 200 zł, będzie można uzyskać w przypadku przeprowadzenia tzw. głębokiej, a więc kompleksowej termomodernizacji. Warto podkreślić, że od tego roku będzie można najpierw ocieplić dom, a dopiero w dalszej kolejności wymienić źródło ogrzewania. Do tej pory było to niemożliwe.

Szczegóły dotyczące programu znajdują się na rządowej stronie czystepowietrze.gov.pl. Informacji udzielają również pracownicy bełchatowskiego magistratu, a konkretnie Zespołu ds. Rozwoju Miasta (ul. Kościuszki 1, II piętro, pok. 305, tel. 44 733 51 44). To właśnie tam mieści się bowiem Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny programu „Czyste powietrze”.

 

AP

 

czyste powietrze

 

czyste powietrze 1

czyste powietrze 2

czyste powietrze 3

czyste powietrze 4

czyste powietrze 5

czyste powietrze 6

czyste powietrze 7