Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościNowi partnerzy Bełchatowa

Nowi partnerzy Bełchatowa

Bełchatów wzbogacił się o kolejne miasta partnerskie. Zawiązana współpraca ma szeroki zakres – począwszy do rozwoju gospodarki i przemysłu, po edukację, kulturę i sport.
 

Jużnoukraińsk, Nowograd Wołyński oraz Považská Bystrica dołączyły do grona miast partnerskich Bełchatowa. Porozumienia o współpracy partnerskiej podpisali: Prezydent Marek Chrzanowski, Ievgen A. Kvasnevskyi – burmistrz Jużnoukraińska, Wolodymyr Zagrywyj – prezydent Nowogradu Wołyńskiego oraz Karol Janas – prezydent Považskiej Bystricy.

 

Zawarte porozumienia mają szeroki zakres. Współpraca ma być prowadzona w zakresie rozwoju gospodarki i przemysłu, administracji, edukacji, kultury i sportu. Miasta chcą także podejmować wspólne inicjatywy oscylujące wokół turystyki, rekreacji, opieki społecznej i ochrony zdrowia. Miasta zakładają także wsparcie, w zakresie wymiany doświadczeń i współpracy partnerskiej, działalności organizacji, klubów, związków zawodowych czy różnorodnych kół.

 

Jużnoukraińsk położony jest na Ukrainie w Obwodzie Mikołajowskim. Miasto liczy 39,7 tys. mieszkańców i jest jednym z najmłodszych na Ukrainie. Bełchatów współpracuje z Jużnoukraińskiem od 2011 roku. Miasto posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg, a połączenia autobusowe pozwalają na swobodny kontakt z miastami takimi jak: Kijów, Żytomierz, Gomel, Zaporoże czy Krzyworosk. W Jużnoukraińsku działa sześć przedsiębiorstw przemysłowych, w głównej mierze związanych z produkcją oraz redystrybucją energii elektrycznej oraz wykonawstwem robót o charakterze przemysłowym. Dominującą gałęzią gospodarki jest przemysł. W latach 70-tych XX wieku wybudowano tu elektrownię atomową. Obecnie Południowo-Ukraińska Elektrownia Atomowa wchodzi w skład państwowego przedsiębiorstwa pn. Narodowa Kompania Energetyki Atomowej „Energoatom”, które zajmuje się produkcją energii elektrycznej i cieplnej. Jest to druga, co do wielkości, elektrownia atomowa na Ukrainie. Bełchatów i Jużnoukraińsk posiadają bardzo dobrze rozwiniętą branżę energetyczną, a organy samorządów lokalnych mają doświadczenie w stwarzania przyjaznego klimatu dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto miasta zainteresowane są współpracą w zakresie realizacji projektów w sferach rozwoju turystyki i gospodarki komunalnej.

 

Słowackie miasto Považská Bystrica położone jest nad rzeką Wag. Liczy ponad 42 tys. mieszkańców i zewsząd otoczone jest łańcuchami górskimi Strážovské Vrchy i Javorniky. Ze słowackim miastem Bełchatów współpracuje od 2009 roku. Považská Bystrica jest siedzibą wielu instytucji rządowych, organizacji pozarządowych oraz banków. Zróżnicowane ukształtowanie terenu i sprzyjający klimat zachęcają do uprawiania sportów, jazdy na rowerze, wspinaczki i pieszych wędrówek górskich po Narodowym Rezerwacie Przyrody Doliny Manin – wspaniałym pomniku przyrody. Poza licznymi urokami krajobrazu naturalnego w mieście znajduje się wiele ciekawych zabytków. Bełchatów i Považská Bystrica współpracują przy realizacji projektów międzynarodowych dofinansowanych z funduszy zewnętrznych, jak również wymieniają się informacjami i spostrzeżeniami m.in. z dziedziny kultury, sportu i zdrowia.

 

Nowograd Wołyński to ukraińskie miasto, z którym Bełchatów współpracuje od 2011 roku. Położone jest w centralnej części kraju, nad rzeką Słucz w Obwodzie Żytomierskim, ok. 218 km na zachód od Kijowa. Nowograd Wołyński to ośrodek przemysłowo-handlowy regionu rolniczego. Działa tu również przemysł maszynowy i spożywczy. Miasto słynie z wypieku pieczywa, wyrobu produktów mięsnych, produkcji lekarstw, odzieży, mebli i wyrobów z drewna, maszyn oraz wyrobów budowlanych. Malownicze krajobrazy, unikalne zabytki i ciekawa architektura sprawiają, iż miasto nazywane jest perłą ukraińskiego Polesia. Rokrocznie organizowany jest tutaj Międzynarodowy Festiwal Literatury i Sztuki „Łesiny Dżerela” na cześć wybitnej poetki i dramatopisarki – Łarysy Kosacz, znanej powszechnie jako Łesia Ukrainka, która urodziła się w Nowogradzie Wołyńskim. Miasto Bełchatów pragnie rozwijać współpracę z ukraińskim partnerem na gruncie gospodarczym, umożliwienia wzajemnych kontaktów mieszkańcom miast, wymiany kulturalnej i sportowej młodzieży oraz realizacji wspólnych projektów samorządów finansowanych ze źródeł zewnętrznych.

 

Autor: AD-A
a.duda@um.belchatow.pl