Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościBełchatów uczci pamięć ofiar stanu wojennego

Bełchatów uczci pamięć ofiar stanu wojennego

Bełchatowianie uczczą pamięć ofiar wydarzeń z grudnia 1981 rokuBełchatowianie uczczą pamięć ofiar wydarzeń z grudnia 1981 roku

 

13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzony został stan wojenny. Od tych wydarzeń mija właśnie 41 lat. Miejskie obchody rocznicowe zaplanowane są na wtorek, 13 grudnia.

 

 

Uroczystości tradycyjnie odbędą się w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego. Najpierw złożone zostaną kwiaty. Delegacje zbiorą się o godz. 17:45 pod pomnikiem upamiętniającym ofiary stanu wojennego, który znajduje się właśnie przy parafii na os. Przytorze. Później, o godz. 18:00 odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Do udziału w uroczystościach organizatorzy: prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, parafia pw. Zesłania Ducha Świętego, Region Piotrkowski NSZZ Solidarność zapraszają również poczty sztandarowe szkół, zakładów pracy, związków zawodowych oraz stowarzyszeń.

 

Na 13 grudnia zaplanowane są także klubowe zawody sportowe. Rozpoczną się one o godz. 16:00 w klubie Bastion (sala treningowa, ul. 1 Maja 61).

 

W tym roku przypada już 41. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. O północy z 12 na 13 grudnia 1981 roku oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję, w ramach której ponad 10 tys. działaczy związanych z „Solidarnością” internowano, około stu osób straciło życie. Na ulice wyjechały tysiące czołgów i wozów bojowych. Wprowadzono godzinę milicyjną, a także przepustki przy opuszczaniu miejsca stałego zamieszkania. W radiu i telewizji działał tylko jeden program, ograniczono również nakład gazet. Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny zaowocował internowaniem działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie.

 

 ADA

 

Plakat z harmonogramem uroczystości 13 grudnia Plakat z harmonogramem uroczystości 13 grudnia