Nie wszyscy Bełchatowianie wiedzą, że zielony teren między ulicami Kątną a Piaskową to dawny cmentarz ewangelicko-augsburski. Przypomina o tym postawiona od strony Kątnej tablica informacyjna. Znajdują się na niej podstawowe dane na temat dawnej bełchatowskiej społeczności ewangelickiej i samej nekropolii. Teraz na cmentarzu odsłonięta została druga tablica. – Kilkanaście lat temu postanowiliśmy to miejsce uporządkować. Od jakiegoś czasu ten cmentarz wygląda tak, jak teraz. Mam nadzieję, że ta uroczystość uzmysłowi wielu osobom historię tego miejsca. Przypomni, że to nie jest skwer tylko cmentarz. Ponadto pokreśli, że spoczywają tu starzy bełchatowianie – mówi – ks. ppłk Wiesław Żydel, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Piotrkowie Trybunalskim.
Odsłonili tablicę pamiątkową na dawnym cmentarzu ewangelickim
W uroczystości, która odbyła się w piątek 20 października, udział wzięli m.in. przedstawiciele miasta, duchowni kilku wyznań, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Bełchatowa, młodzież szkolna i liczna grupa bełchatowian. Była to niezwykła lekcja historii Bełchatowa – dawnego miasto trzech religii.
Pamiątkowa tablica upamiętnia właśnie wspomnianą rodzinę Hellwigów. A dokładnie Henryka i Julię oraz Alberta i Bronisławę. Ponadto wspomina także wszystkich mieszkańców Bełchatowa i okolic wyznania ewangelickiego przełomu XIX i XX wieku. Jej wmurowanie było możliwe dzięki współpracy miasta i Muzeum Regionalnego w Bełchatowie z kilkoma partnerami. Chodzi o Stowarzyszenie Przyjaciół Bełchatowa i PGE GiEK S.A. w Bełchatowie. Partnerami był też parafie Ewangelicko-Augsburskie w Piotrkowie Trybunalskim i Zelowie, oraz parafia Ewangelicko- Reformowana w Bełchatowie. – To jest miejsce pamięci, szczególnie ważne dla bełchatowskich ewangelików. Ich przodkowie w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju dawnego Bełchatowa. Dlatego też chcieliśmy uczcić to miejsce obeliskiem. Cieszę się, że to nam się udało – tłumaczył Aleksander Frączkowski, wiceprezes zarządu SPB.
>>> Zobacz fotogalerię: Odsłonili tablicę pamiątkową na dawnym cmentarzu
Uroczystość odsłonięcia tablicy miała charakter ekumeniczny. Duchowni ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego oraz katolickiego wspólnie poświęcili monument, poprowadzili także krótką modlitwę za pochowanych na tej „poświęconej ziemi” zmarłych. – Reprezentuję kościół ewangelicko-reformowany, bratni z kościołem ewangelicko-augsburskim i rzymsko-katolickim. Z tym cmentarzem nie mamy nic wspólnego, poza tym, że łączą nas więzy szeroko rozumianego ewangelicyzmu. Cieszę się, że biorę udział w tym wydarzeniu. Także z tego, że ma ono właśnie ten charakter ekumeniczny – zauważył ks. bp senior Ireneusz Izdebski, proboszcz bełchatowskiej Parafii Ewangelicko-Reformowanej. Ekumeniczny wydźwięk uroczystości przypominał o dawnym Bełchatowie i jego wielowyznaniowości. – Relacje między naszymi kościołami są bardzo pozytywne, i tak też było przed laty. Zawsze dużo nas łączyło, a niewiele dzieliło. Na tym cmentarzu spoczywają nie tylko ewangelicy, ale także katolicy. Dlatego tak ważne jest, abyśmy tworzyli też wspólną przyszłość pamiętając o przeszłości – dodał z kolei ks. dziekan Zbigniew Zgoda, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie.
AP