Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościOpaski bezpieczeństwa dla seniorów

Opaski bezpieczeństwa dla seniorów

 Opaska wyposażona jest m.in. w przycisk bezpieczeństwa SOS Opaska wyposażona jest m.in. w przycisk bezpieczeństwa SOS

 

Stu dwudziestu bełchatowskich seniorów otrzymało opaski bezpieczeństwa. Dzięki temu w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, połączą się z ratownikiem medycznym i otrzymają niezbędną pomoc. Opaski trafiły do bełchatowian w ramach realizowanego przez miasto rządowego programu „Korpus wsparcia seniorów”.

Jeden przycisk może uratować życie. To główne założenie opasek bezpieczeństwa, które właśnie otrzymali bełchatowscy seniorzy powyżej 65. roku życia, którzy zgłosili się do programu realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Jak mówi dyrektor placówki, Sylwia Witkowska, to małe urządzenie pozwoli m.in. zaopiekować się osobami starszymi na odległość. – Osoby starsze są szczególnie narażone na różne uciążliwości oraz dolegliwości. W niektórych sytuacjach, jak chociażby upadku czy utraty przytomności, może okazać się niezastąpiona. Jestem przekonana, że będzie to także duża pomoc dla opiekunów i rodzin naszych seniorów. Teraz będą mieć pewność, że zawsze, gdy będzie taka konieczność, ich mama, tata, babcia czy dziadek, otrzymają niezbędną pomoc – dodaje dyrektor Witkowska.

Opaski, jakie trafiły do stu dwudziestu bełchatowskich seniorów, przypominają elektroniczne zegarki na rękę. Są wyposażone w czujniki mierzące podstawowe funkcje życiowe, jak np. saturację czy tętno. Dodatkowo mają również przycisk SOS. Jego wciśniecie spowoduje natychmiastowe połączenie z ratownikiem medycznym, który zdecyduje, czy wysłać do seniora karetkę pogotowia lub poradzi, co należy zrobić w konkretnej sytuacji.

Korpus Wsparcia Seniorów na 2022 rok, w ramach którego opaski trafiły do starszych mieszkańców Bełchatowa, to kolejny projekt, jaki MOPS realizuje ze wsparciem środków zewnętrznych.

 

– To ważne, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej skutecznie poszukuje i angażuje się w projekty, które służą naszym mieszkańcom. Opaski bezpieczeństwa są tego doskonałym przykładem. Cieszę się, że teraz wielu naszych seniorów, którzy często mieszkają sami, będzie mogli szybko poinformować, że potrzebują pomocy. Dzięki temu z pewnością będą czuć się pewniej i bezpieczniej – mówi wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański.

Koszt zakupu opasek wraz z usługą teleopieki aktywną do końca 2022 roku dla bełchatowskich seniorów to ponad 128 tys. zł. Całość sfinansowana została ze środków rządowych.

 

AP

 

Wiceprezydent Łukasz Politański życzył seniorom zdrowia i pogody ducha