Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa
Strona głównaNewsAktualnościOświata i bezpieczeństwo wśród tematów najbliższej sesji

Oświata i bezpieczeństwo wśród tematów najbliższej sesji

Oświata i bezpieczeństwo wśród tematów najbliższej sesji
W trakcie sesji radni zapoznają się m.in. ze stanem miejskiej oświaty
Przed nami kolejna sesja Rady Miejskiej. W czwartek 30 kwietnia radni zapoznają się z kilkoma raportami, m.in. tym dotyczącym oświaty czy bezpieczeństwa w mieście. Tradycyjnie też zajmą się sprawami związanymi z inwestycjami oraz finansami. Początek sesji o godz. 10:00.

Kwietniowa sesja rozpocznie się od omówienia kwestii bezpieczeństwa oraz utrzymania porządku w mieście. Zgodnie bowiem z porządkiem obrad, pierwszym merytorycznym punktem będzie informacja właśnie na ten temat, którą przygotowali bełchatowscy policjanci. Raport otwierają dane dotyczące liczby przestępstw, jakie w 2025 roku stwierdzili mundurowi. A było ich 944. I tu warto zaznaczyć, że to znaczący spadek w stosunku do roku 2024, kiedy policjanci ujawnili ich aż o 221 więcej. Co ważne, spadek dotyczy zarówno przestępstw kryminalnych, jak i gospodarczych. Niewielki wzrost funkcjonariusze odnotowali wyłącznie w przypadku przestępstw narkotykowych. Jeśli zaś chodzi o wykrywalność sprawców, to w roku ubiegłym sięgała ona 81 proc. W zestawieniu znaleźć można także dane na temat działalności profilaktycznej czy sytuacji na drogach.

Czas na ważne raporty i sprawozdania

W dalszej części radni pochylą się nad kilkoma jeszcze raportami. Mowa o ocenie zasobów pomocy społecznej, przedsięwzięciach promocyjnych oraz współpracy z miastami partnerskimi. Sporo miejsca poświęcone będzie także stanie miejskiej oświaty. Przypomnijmy, że w mieście działa 9 publicznych przedszkoli, 8 szkół podstawowych oraz jedno liceum, którego organem prowadzącym jest miasto. Z dokumentu można dowiedzieć się m.in. ilu nauczycieli pracuje w placówkach, jakie programy pomocowe oraz wspomagające nauczanie są realizowane, czy w jakiej wysokości środki zewnętrzne szkoły i przedszkola pozyskały na różnorodne zadania. Chodzi zarówno o te umożliwiające doposażenie pracowni, jak i te skupiające się na rozwijaniu zdolności oraz zainteresowań uczniów i przedszkolaków.

W trakcie XXV sesji radni pochylą się też nad kilkoma uchwałami. Jedna z nich dotyczy kwestii udzielenia dotacji celowej dla Województwa Łódzkiego. Mowa o 2,5 mln zł z przeznaczeniem na rozbudowę ulicy Piłsudskiego. Kolejna zaś mówi o zabezpieczeniu w budżecie 600 tys. zł. Ma to być pomoc rzeczowa na rzecz starostwa powiatowego, a przeznaczona będzie na realizację dużej inwestycji drogowej. Chodzi o odtworzenie nawierzchni w ulicy 1 Maja, która jest drogą powiatową, a zarząd nad nią przejęło właśnie miasto. Całość inwestycji ma kosztować 1,2 mln zł. Pozostałe zatem 600 tys. zł pokryje starostwo powiatowe.

Pełny porządek obrad wraz ze wszystkimi dokumentami sesyjnymi można znaleźć na portalu eSesja. Tam też będzie można na żywo śledzić obrady. Początek transmisji w czwartek 30 kwietnia o godz. 10:00.