Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Spółka Wod.-Kan. prowadzi akcję edukacyjną w bełchatowskich szkołach podstawowych i przedszkolach. W marcu i kwietniu placówki oświatowe odwiedzają pracownicy miejskiej spółki, którzy prowadzą warsztaty i pogadanki na temat wody i jej racjonalnego wykorzystania. Jedno z takich spotkań odbyło się w Przedszkolu Samorządowym nr 2 im. Bolka i Lolka.

 

Od kilku lat na terenie Bełchatowa realizowany jest autorski program spółki Wod.-Kan. „Woda – naturalne bogactwo świata ludzi i roślin”. Składa się on z czterech bloków tematycznych, które są skierowane do najmłodszych mieszkańców Bełchatowa. Jak mówi Piotr Kopek, prezes spółki, chodzi głównie o propagowanie właściwych postaw ekologicznych w codziennym życiu. - Nasz program pozwala najmłodszym bełchatowianom poznawanie procesów zachodzących w środowisku oraz ich skutków. Zwiedzając nasze obiekty, dzieci mogą między innymi poznać specyfikę i złożoność technologii uzdatniania wody oraz oczyszczania ścieków – wyjaśnia prezes Kopek.


Spółka Wod.-Kan. prowadzi zajęcia edukacyjne w przedszkolachW ramach obchodów Dni Wody, w miejskich placówkach dydaktycznych prowadzone są specjalne warsztaty, podczas których pracownicy akredytowanego laboratorium wyjaśniają jak korzystać z zasobów wodnych, jak oczyszczane są brudne ścieki do postaci czystej wody wprowadzanej do rzek oraz skąd się bierze woda w kranie i jakiej jest czystości. Wszystko to ubrane jest w atrakcyjną dla najmłodszych formę zabawy, doświadczeń i konkursów.


Obok zajęć w szkołach i przedszkolach, spółka przygotowała dwie ścieżki dydaktyczne. Dzieci mają możliwość zwiedzenia Miejskiej Oczyszczalni Ścieków oraz ujęcia wody „Myszaki”, co jest doskonałą okazją do pokazania całego procesu uzdatniania wody oraz wyjaśnienia jej obiegu: począwszy od ujęcia, poprzez rurociągi aż do domów, Warto w tym  miejscu nadmienić, że woda w Bełchatowie jest bardzo dobrej jakości. Jest ona ujmowana jest z poziomu wodonośnego kredy górnej o głębokości otworów od 100 do 150 metrów, co oznacza to, że bełchatowska woda głębinowa jest bogata w składniki mineralne. Dodatkowo jest ona uzdatniania w osiemnastu odżelaziaczach. Po procesie odżelaziania wodę gromadzi się w dwóch zbiornikach wyrównawczych skąd poprzez pompy jest tłoczona do sieci miejskiej.


Dzieci z PS 2 przygotowały specjalne przedstawienie o wodzieProgram edukacyjny obejmuje także konkursy fotograficzne, których uczestniczy pokazują różne zjawiska z udziałem wody, oraz filmy edukacyjne pokazujące znaczenie wody w życiu naszej planety.  Z myślą o najmłodszych wydane zostały także dwa komiksy, których bohaterowie, Adam i Ewa, zabierają dzieci w podróż opowiadając „Skąd się bierze woda w kranie?” oraz jak „Zamieniamy ścieki w czystą wodę”. Co roku z różnych form edukacji ekologicznej we wszystkich blokach tematycznych korzysta ok. 1,5 tys. uczniów i przedszkolaków. Patronat honorowy nad projektem „Woda – naturalne bogactwo świata ludzi i roślin” objęła Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.


Przypomnijmy, że Światowy Dzień Wody obchodzony jest co roku 22 marca i ma na celu uświadomienie, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Zaledwie 3 proc. wody na ziemi, stanowią zasoby wody słodkiej z czego tylko 1 proc. to woda pitna. W wielu miejscach na świecie dostęp do wody jest ograniczony lub w ogóle go nie ma. W celu naświetlenia tego problemu Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Światowy Dzień Wody podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio De Janeiro. Corocznie Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem, w 2018 roku brzmi ono „Natura dla wody”.

 

Fotorelacja Dzień wody w PS 2


AP

 

Co roku w zajęciach edukacyjnych bierze udział 1,5 tys. dzieci
 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl