Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Za nami I Powiatowy Konkurs Historyczny "Polaków drogi do niepodległości"Trzyosobowe drużyny z sześciu szkół podstawowych zmierzyło się w I Powiatowym Konkursie Historycznym „Polaków drogi do niepodległości”, który swoim patronatem objęła Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.  Konkurs odbywać się będzie cyklicznie i w sumie obejmie walkę o niepodległość w latach 1794 – 1945. Rywalizacja w SP 12 miała przede wszystkim na celu poszerzanie wiedzy historycznej uczniów na temat ważnych etapów walki o niepodległość Polski, ale także kształtowanie patriotyzmu poprzez przykład bohaterskich postaw. Równie ważna według organizatorów była integracja uczniów z terenu powiatu bełchatowskiego.

 

W Szkole Podstawowej nr 12 w Bełchatowie zmierzyło się 18 uczniów VII klas szkół podstawowych oraz oddziałów gimnazjalnych (klasy II i III) z sześciu placówek: czterech bełchatowskich ( SP 1, SP 4, SP 8 i SP 13) oraz dwóch z terenu powiatu (ZSP z Woli Wiązowej i ZSP z Ruśca). Tegoroczna, pierwsza edycja konkursu „Polaków drogi do niepodległości” poświęcona była powstaniu kościuszkowskiemu oraz Legionom Polskim we Włoszech. Jak podkreśla Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa, fakt, że młodzież interesuje się historią, dobrze wróży na przyszłość, bo ta dziedzina nauki ma ogromny wpływ na formowanie młodych pokoleń.


Łukasz Politański docenia zainteresowanie młodzieży historią- Lubię dociekać w historii, która nie jest tylko nudnymi datami. To ludzie i ich losy. Poznawanie dziejów własnego kraju pomaga unikać pewnych błędów, a także kształtować naszą tożsamość i jedność narodową. Nie na darmo mówi się, że „Historia magistra vitae est”. Pamiętajmy o tym szczególnie teraz, kiedy obchodzimy setny jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Łukasz Politański.


Spotkania, koncerty i róże w setną rocznicę odzyskania niepodległości
 

Konkurs był dwuetapowy. W pierwszym uczestnicy odpowiadali na 15 pytań testowych, w których musieli m.in.: scharakteryzować postacie historyczne (np. Poniatowski, Kościuszko), rozpoznać je na portretach (np. Wybicki, Bonaparte), podać tytuł i autora wybranego obrazu (np. „Bitwa pod Racławicami” Jana Matejki) a także odpowiedzieć na pytanie korzystając z mapy historycznej. Po części pisemnej, odbyło się sześć rund pytań ustnych.

 

Poziom reprezentowany przez uczestników jury oceniło jako wysoki. Ostatecznie rywalizację wygrała drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ruścu. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie z bełchatowskiej Szkoły Podstawowej nr 1, natomiast „brąz” powędrował do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Woli Wiązowej. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

 

AP

 

W konkursie historycznym zmierzyli się uczniowie z 6 szkół podstawowych
 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl