Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Miasto prowadzi profilaktykę alkoholową wśród młodzieżyBełchatów mówi STOP alkoholizmowi wśród młodzieży. W ramach ogólnopolskiej akcji „Masz wpływ – wybierz marzenia nie ryzyko”, pracownicy magistratu odwiedzili blisko dwieście sklepów i lokali gastronomicznych z plakatami i ulotkami, które przypominają o całkowitym zakazie sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Regularnie prowadzone są też spotkania z młodymi ludźmi, które mają im uświadomić jakie konsekwencje niesie ze sobą wczesna inicjacja alkoholowa.


W ramach profilaktyki alkoholowej z uczniami Samorządowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 spotkali się pracownicy urzędu miasta, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Straży Miejskiej. To jeden z elementów szeroko rozumianej akcji przeciwdziałania niepokojącemu zjawisku alkoholizmu wśród młodzieży. - Spotykamy się z młodzieżą praktycznie codziennie, wyjaśniamy czym jest alkohol i jak wielkie spustoszenie może poczynić w ich organizmach, a nawet zrujnować im życie. Jestem przekonany, że takie konsekwentne działania przyniosą spodziewany skutek. Młodzież powinna zrozumieć, że alkohol spożywany nawet w niewielkich ilościach, jest trucizną - mówi st. insp. Dariusz Opałka, koordynator profilaktyki szkolnej w bełchatowskiej Straży Miejskiej.

Najpoważniejszym skutkiem nadużywania alkoholu przez młodzież jest to, że nieletni o wiele szybciej uzależniają się od alkoholu niż dorośli. - Uzależnienie jest ciężką i śmiertelną chorobą. Od problemów uciekają w różne używki, a alkohol jest chyba najłatwiej dostępny. Euforia trwa jednak krótko, i w miarę upływu czasu potrzebują pić coraz częściej i w coraz większych ilościach. Akcje edukacyjne i profilaktyczne są bardzo ważne, ale należy także dać szansę młodzieży na szczerą rozmowę, podczas której będą mogli opowiedzieć o tym, co ich trapi. Nikt nie wymyślił lepszego lekarstwa niż słowo - tłumaczy Zbigniew Korzeń, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwemZ badań ESPAD (Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach na Temat Używania Alkoholu i Narkotyków), które objęły 15- i 16-latków w całym kraju wynika, że aż 87 proc. młodych ludzi w tym wieku chociaż raz w życiu sięgnęło po alkohol. Prawie 60 procent przyznało się do spożywania napojów wyskokowych w ciągu ostatniego miesiąca. Jak mówi Anna Pytka, pedagog szkolny w SZSO nr 2, przyczyn sięgania po alkohol jest wiele, jak chociażby doświadczenia rodzinne. Widząc pijanych rodziców, młodzież przyjmuje, że alkohol jest normalnym składnikiem życia i obyczajowości. -  Młodzież ma trudności z emocjami i radzeniem sobie z trudnościami. Nie bez znaczenia jest także wpływ środowiska. Młodzi często chcą zyskać aprobatę rówieśników i przystosować się do nowej grupy, co skutkuje sięgnięciem po piwo czy drinka – wyjaśnia Anna Pytka. Postawy młodzieży wobec alkoholu kształtują także media i spoty reklamowe, picie zaczyna się kojarzyć młodym ludziom z zabawą, sposobem na spędzenie wolnego czasu i brakiem jakichkolwiek problemów. A konsekwencje takiego postępowania mogą być poważne, nie tylko dla zdrowia, ale także przyszłego, dorosłego już życia. Nałóg alkoholowy uniemożliwia zdobycie odpowiedniego wykształcenia i zawodu, przez co tak naprawdę wyklucza uzależnionego z życia społecznego.

Dzięki prowadzonym przez miasto akcjom, bełchatowska młodzież ma coraz większą świadomość skutków sięgania po alkohol w młodym wieku. Jak przyznają Adrianna Matyja i Oliwia Kępa, uczennice 3 klasy gimnazjalnej, przedstawiane na spotkaniach konkretne przykłady rujnującego wpływu napojów wysokoprocentowych i innych używek, jest duża szansa, że młodzi zaczną się zastanawiać, czy naprawdę warto rozpoczynać przygodę z alkoholem. - To rujnuje całe życie, poczynając od szkoły, rodziny i kontaktów z rówieśnikami. Nagle okazuje się, że nie mamy nikogo – dodają dziewczęta.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Masz wpływ – wybierz marzenia nie ryzyko, realizowanej w ramach Narodowego Programu Zdrowia, przedstawiciele miasta rozmawiają z właścicielami sklepów oraz sprzedawcami na temat konieczności ograniczania osobom niepełnoletnim dostępności do napojów alkoholowych. Bełchatowscy sprzedawcy napojów alkoholowych otrzymali specjalnie przygotowane materiały edukacyjne (plakat, naklejki i ulotki), które przypominają o konieczności weryfikacji wieku osób wyglądających młodo oraz o konieczności okazywania dowodu osobistego przy zakupie alkoholu. Jak wynika ze statystyk policyjnych, w Bełchatowie handlujący przestrzegają obowiązującego w Polsce całkowitego zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim i weryfikują wiek klientów młodo wyglądających poprzez prośbę o okazanie dowodu osobistego.

 

AP

  

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl