Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Przedszkolaki uczą się zasad udzielania pierwszej pomocyDzieci z najstarszych grup przedszkolnych poznają zasady udzielania pierwszej pomocy. Akcja „Bezpieczne wakacje” prowadzona jest we wszystkich samorządowych przedszkolach, pogadanki z najmłodszymi prowadzą instruktorzy bełchatowskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża.

 

Zarówno w szkole, jak i w domu często dochodzi do różnego rodzaju wypadków. Od drobnych skaleczeń czy zadrapań po już poważniejsze zwichnięcia, złamania, omdlenia po utratę przytomności czy nagłe zatrzymanie krążenia. Nagłe zdarzenia, wypadki przytrafiają się w najmniej spodziewanym momencie. Dzięki znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowani mają większe szanse na szybki powrót do zdrowia. - Dzieci chętnie się uczą nowych rzeczy i zadają wiele pytań. - mówi instruktor pierwszej pomocy PCK Irena Stasiak. - Mają sporą wiedzę, znają numery alarmowe i wiedzą, gdzie szukać pomocy.


Zajęcia w przedszkolach mają przede wszystkim praktyczny charakter. Dzieci dowiadują się m.in. jak założyć opatrunek, co robić w przypadku poparzenia czy zakrztuszenia, a także układania w pozycji bocznej ustalonej. Najbardziej podobają im się jednak ćwiczenia z fantomami (osoby dorosłej i niemowlaka z tętnem na ramieniu), podczas których uczą się, jak sprawdzić oddech i wykonać masaż serca. Model przekroju głosy człowieka pozwala im także lepiej zrozumieć, dlaczego tak ważne jest odchylenie głowy osoby poszkodowanej podczas resuscytacji. Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta (2 tys. 100 złotych) PCK kupił defibrylator szkoleniowy AED,  najmłodsi mogą więc nauczyć się prawidłowego podłączania elektrod.


Bezpieczne wakacje to nie tylko udzielanie pierwszej pomocy. To również umiejętne zachowanie w przypadku zagrożenia i próby porwania. - Dzieci muszą wiedzieć, że należy szukać pomocy u dorosłych, ale nie można im ufać bezgranicznie – dodaje instruktor Stasik i wyjaśnia, dlaczego  popularyzacja udzielania pierwszej pomocy jest tak ważna. - Dzięki nabytym umiejętnościom, dzieci będą mogły pomóc innym, a jednocześnie zachęcić do działania swoich rodziców, którzy często stoją bezradnie i boją się lub nie potrafią udzielić pierwszej pomocy.


W akcji „Bezpieczne wakacje” do końca czerwca wezmą udział wszystkie dzieci uczęszczające do miejskich przedszkoli. W sumie będzie to ponad 400 maluchów.

 

AP

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl