Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 w Grocholicach odbył się 13 pąździernika

 

Przemówienia, występy artystyczne, licznie zaproszeni goście, gratulacje i życzenia tak w największym skrócie opisać można jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 w Grocholicach. Uroczysta akademia odbyła się w piątek, 12 października.


Jubileusz 50-lecia to uroczystość niecodzienna. W piątek, 12 października, do podstawówki przy ul. Szkolnej w Grocholicach przybyło wielu gości, wśród nich emerytowani dyrektorzy, nauczyciele oraz absolwenci i ich rodzice, a także władze samorządowe, dyrektorzy bełchatowskich szkół, przedstawiciele instytucji kultury.


Na początku uczniowie oraz absolwenci szkoły śpiewem, tańcem oraz grą aktorska uczcili 50 lat istnienia „piątki”. Czasem poważnie, czasem z przymrużeniem oka przedstawili to, co było w tym czasie dla szkoły najważniejsze.


Następnie dyrektor szkoły Ewa Kępa, cytując zapiski ze szkolnej kroniki, przywołała lata 60., kiedy to szkołę najpierw budowano, a później wspólnie urządzano.
- Miesiąc kwiecień 1967 roku zapisał się niezapomnianymi kartami w historii szkoły i osady w Grocholicach. Bowiem rozpoczęto budowę nowej szkoły, która została usytuowana we wschodniej części Grocholic, przy drodze polnej, wiodącej w kierunku Mazur, blisko ul. Ogrodowej – przypomniała dyrektor Kępa.
- Od pierwszych dni września1968 roku wszyscy żyją przeprowadzką do nowego budynku, którego odbiór techniczny odbył się 15 września. Od 1 października nauczyciele i młodzież przenoszą sprzęt i pomoce naukowe, porządkują teren, sadzą krzewy i kwiaty. Wszyscy starają się o to, by jak najprzyjemniej urządzić i jak najlepiej przygotować szkołę na uroczystość otwarcia w dniu 13 października 1968 roku – kontynuowała opowieść o początkach „piątki” dyrektor, a na koniec dodała, że uroczystość otwarcia nowej szkoły zbiegła się ze 130. rocznicą szkoły w Grocholicach. Dodajmy w tym miejscu, że pierwsze wzmianki o istnieniu szkoły w Grocholicach pochodzą z 1811 roku.


Mariola Czechowska, prezydent miasta podkreśliła, że 50-lecie to piękny jubileusz.
- To pięćdziesiąt lat budowania tradycji tej szkoły, a szkoła to uczniowie, setki absolwentów, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły. To oni wszyscy przez lata zbudowali tę jedyną, niepowtarzalną atmosferę tej szkoły, za co dziś im dziękuję. Proszę obecną dyrekcję, grono pedagogiczne, pracowników i uczniów o pielęgnowanie tej atmosfery – mówiła prezydent Bełchatowa.


Przez pięć dekad w murach piątki uczyło się wiele pokoleń młodych ludzi, pracowało wielu wybitnych nauczycieli i pedagogów. Jak powiedział dyrektor Jerzy Kraupe, miło jest dziś spotykać swoich uczniów na ulicy, a i do dobrych nauczycieli „piątka” miała szczęście. Z kolei dyrektor Ewa Kochańska podkreśliła, że tożsamość szkoły buduje się przez lata.
- Ciągłość ma niewymierną zaletę, jeśli zbudowana jest na wartościach patriotycznych i czysto ludzkich – dodała dyrektor Kochańska.


Po części oficjalnej nadszedł czas na wspólny tort, życzenia i gratulacje od zaproszonych gości.


Dokładnie 13 października minęło więc pół wieku wytężonej pracy wielu ludzi, dorosłych i dzieci. Pięćdziesiąt lat to niezliczona liczba sukcesów - tych małych i wielkich, setki wspomnień, wspólnych i indywidualnych historii.
Dziś Szkoła Podstawowa nr 5 w Grocholicach sprawnie realizuje program edukacyjno-wychowawczy na miarę XXI wieku. Obecnie w szkole pod okiem 25 nauczycieli naukę pobiera 249 uczniów.


Uroczysta akademia była tylko jednym z wielu punktów jubileuszowych obchodów. Wspólne świętowanie rozpoczęło się od koncertu „Podróż z piosenką”, który odbył się w listopadzie 2017 roku w Gigantach Mocy. W styczniu 2018 roku społeczność „piątki” uczestniczyła w obchodach rocznicy powstania styczniowego, w lutym natomiast wszyscy przenieśli się w lata 80. Maj to czas rodzicielskich rozgrywek w tenisa stołowego oraz wycieczki do stolicy. W czerwcu uczniowie, absolwenci i rodzice, pracujący nauczyciele i emeryci bawili się na wielkim balu jubileuszowym, a także wzięli udział w pikniku rodzinnym. Również wrześniowy piknik na zakończenie lata odbywał się w duchu świętowania jubileuszu. Atrakcji nie zabraknie także w listopadzie i grudniu.

 

KZB

Część artystyczną przygotowali uczniowie wraz z absolwentami.

 

 

 

Prezydent Mariola Czechowska podkreśliła,że to piękny jubileusz.

Uczniowie śpiewem, tańcem, grą aktorską uczcili jubileusz swojej szkoły.
Na uroczystość przybylo wielu gości.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl