Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Na zdjęciu od prawej wiceprezydent Łukasz Politański, dyrektor SP 12 Agnieszka Ludwiczak-Maszewska, przecinają wstęgęPracownia ekologiczna w SP nr 12 już otwarta

 

O nową ekologiczną pracownię pod chmurką wzbogaciła się Szkoła Podstawowa nr 12. Różnorodne rośliny, zegar słoneczny, stacja meteorologiczna, a także budki dla ptaków i kosze do segregacji odpadów – to tylko część jej wyposażenia. Uczniowie już korzystają z uroków ekopracowni.

 

„Zielona strefa” tak Dwunastka nazwała swój nowy punkt dydaktyczny. Powstał on na świeżym powietrzu tuż obok budynku szkoły. W czwartek, 19 maja pracownia pod chmurką została oficjalnie otwarta. Uczniowie mieli więc okazję, by wypróbować nowy sprzęt i skorzystać z jej uroków.  

 

- Podzielona jest ona na kilka stref. Wśród nich m.in. sensoryczna, gdzie dzieci za pomocą zmysłów będą mogły poznawać przyrodę oraz relaksu z altaną, ale też budkami i karmnikami dla ptaków. Jest również miejsce ze stolikami, tu będą mogły odbywać się typowe zajęcia – mówi Renata Oleszczyk, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Bełchatowie. Pracownia wyposażona jest także w grę edukacyjną, ścieżkę sensoryczną, tablice edukacyjne. Jest też zegar słoneczny i stacja meteorologiczna. Wszystko dopełniają rośliny, krzewy i skrzynie, gdzie posadzone są różnorodne zioła.

 

– Z ekopracowni korzystać mogą wszyscy uczniowie, zarówno te młodsze jak i starsze. Liczymy, że w takie słoneczne dni jak chociażby dziś, dzieci będą w niej odpoczywać na przerwach czy po lekcjach. Planujemy, by oprócz zajęć odbywały się tutaj również pikniki, spotkania klasowe czy szkolnych kół zainteresowania. Myślę, że po czasie pandemii, gdzie sporo czasu spędzaliśmy w domach, takie zielone miejsce będzie perełką, z której chętnie uczniowie będą chcieli korzystać. Z niecierpliwością czekamy, aż urośnie trawa oraz posadzone rośliny i zrobi się naprawdę zielono – dodaje wicedyrektor Renata Oleszczyk.

 

Pracownia pod chmurką powstała dzięki dotacji, którą SP nr 12 pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Mowa o 50 tys. zł, blisko 6 tys. zł dołożyło natomiast miasto.

 

- Cieszę się, że Dwunastka po raz kolejny sięga po ekologiczne innowacje edukacyjne. Zajęcia na świeżym powietrzu to świetne rozwiązanie. Dzieci bezpośrednio mogą podpatrywać, jak rosną rośliny, sprawdzać parametry meteorologiczne i wyciągać wnioski, jak one wpływają na pogodę i otaczającą nas przyrodę. Takie zajęcia to przede wszystkim praktyka oraz nauka przez zabawę. W łatwy i przyjemny sposób uczniowie będą zdobywać i porządkować swoją wiedzę o środowisku – tłumaczy wiceprezydent Łukasz Politański.

 

Otwarcie pracowni pod chmurką to tylko jedno z wydarzeń w ramach Dnia Pszczoły. Dziś uczniowie spotkali się również z mistrzem pszczelarstwa z Lawendowej Barci pod lasem, który opowiadał m.in. o miodach, jak jest zbudowany ul, a także o hierarchii w nim panującej. Były też ciekawostki odnośnie zachowaniu pszczół i o tym, dlaczego są one tak ważne dla przyrody i człowieka.

 

Kolejne wydarzenia zaplanowane są na piątek, 20 maja. O godz. 9:20 rozpocznie się konkurs recytatorski „Zielono mi... wiosna wonna i radosna”, nad którym patronat honorowy objęła prezydent Mariola Czechowska.

 

ADA

 

Na zdjęciu część ekopracowni - tablica ekologiczna, zegar słoneczny, stacja meteorologiczna Tablica ekologiczna, zegar słoneczny, stacja meteorologiczna to tylko część wyposażenia nowej ekopracowni

Na zdjęciu mistrz pszczelasrtwa oraz sprzęt potrzebny pszczelarzom Mistrz pszczelarstwa opowiedział o tajmnicach ula

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl