Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaLicealiści na zajęciach w Sądzie Rejonowym

Licealiści na zajęciach w Sądzie Rejonowym

 

Uczniwie mogli przez chwilę zasiąść na miejscu sędziegoUczniowie mogli przez chwilę zasiąść na miejscu sędziego

 

Uczniowie z klasy prawnej i sportowej III Liceum im. Adama Mickiewicza wzięli udział w nietypowych zajęciach. 15 marca, w ramach Dnia Edukacji Prawnej, zamienili szkolną ławę na ławki dla publiczności w Sądzie Rejonowym w Bełchatowie. Rozmowa z sędzią, a później uczestnictwo w trzech rozprawach okazały się szczególnie ważne dla tych, którzy planują związać swoją przyszłość z sądownictwem.

 

 

Spotkanie z młodzieżą  oraz rozprawy sądowe poprowadził sędzia Tomasz Marczyński.

–  Stowarzyszenie Sędziów Polskich „IUSTITIA” od kilku lat organizuje akcję Dzień Edukacji Prawnej, podczas której zachęcamy do przyjścia do sądu, do spotkania z sędzią. Sądownictwo nie jest czymś szczególnie zamkniętym, ustawa, kodeks przewiduje, iż sądownictwo powinno podlegać kontroli społecznej. A najlepszą formą kontroli społecznej jest właśnie uczestnictwo obywateli w rozprawach – mówi Tomasz Marczyński, sędzia Sądu Rejonowego w Bełchatowie.

 

Przed rozpoczęciem pierwszej rozprawy Tomasz Marczyński opowiedział licealistom, jak będzie ona przebiegać, jaka jest główna problematyka oraz podzielił się cennymi uwagami na temat pracy sędziego, adwokata i prokuratora. W przerwie między rozprawami nie zabrakło fachowego komentarza i oceny sytuacji podlegającej rozprawie. Możliwość ujrzenia procesu sądowego od środka, na żywo, okazała się niezwykle inspirującym doświadczeniem dla młodych ludzi stojących przed ważnymi wyborami życiowymi.

 

–  Mam w planach studiować prawo, więc uczestniczenie w rozprawie było dla mnie niezwykle cenne. Miałam okazję założyć togę i usiąść na miejscu sędziego, co jeszcze bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu, że prawo to jest to, czym chcę się faktycznie zająć w przyszłości. Nie chciałam być sędzią, ale dziś to przekonanie zostało zburzone i teraz się waham. Wiem, że na pewno prawo, ale jeszcze nie wiem co dalej, może adwokat, a może właśnie sędzia – opowiada Adrianna, uczennica klasy o profilu prawnym.

– Pierwszy raz byłem na sali sądowej podczas rozprawy i bardzo mi się podobało, było bardzo ciekawie. Kiedyś myślałem o prawie, a dziś mogłem zobaczyć, jak to jest w sądzie, jak to się odbywa. Zachęciłem się jeszcze bardziej i muszę się nad tym poważnie zastanowić – dodaje Marcel.

 

To już kolejny raz, kiedy młodzież z Mickiewicza mogła zasiąść w sali rozpraw. Za każdym razem inicjatywa spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, dlatego też Małgorzata Załęczna, wicedyrektor szkoły, zorganizowała kolejną wizytę w bełchatowskim sądzie.

 

– Uważam, że to bardzo ważne, aby pokazać mojej młodzieży, jak wyglądają rozprawy. Młodzi ludzie, przychodząc do pierwszej klasy, jeszcze się wahają, jeszcze nie wiedzą, jaki kierunek studiów obrać, dlatego nasze inicjatywy mogą im pomóc podjąć ważne decyzje. A sędzia Marczyński opowiada bardzo interesująco i pasjonująco, co może ich jeszcze bardziej zachęcać. Ponadto takie wizyty są również doskonałą lekcją wychowawczą, nauką praworządności oraz prawego i sumiennego życia – mówi wicedyrektor Załęczna.

 

Wyjścia do Sądu Rejonowego to jedna z wielu inicjatyw, jakie podejmują nauczyciele z III LO, aby urozmaicić i uatrakcyjnić naukę, a przede wszystkim pomóc młodym ludziom w kształtowaniu ścieżki zawodowej. W zależności od profilu klasy organizowane są wykłady na uczelniach wyższych, wyjścia do przedszkoli i Domu Opieki Społecznej, wolontariat, zajęcia terenowe, spotkania z bankowcami, urzędnikami, międzynarodowa wymiana uczniów czy zajęcia z trenerami posiadającymi licencję UEFA.

 

W Mickiewiczu planują nowy rok szkolny

APO

III LO im. Mickiewicza odwiedziło bełchatowski Sąd RejonowyIII LO im. Mickiewicza z wizytą w bełchatowskim Sądzie Rejonowym

 

W szkole działa klasa o profilu prawnymW szkole działa klasa o profilu prawnym