Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaMali żacy kończą zimowy semestr

Mali żacy kończą zimowy semestr

 zajecia UPW 4743

 

Dobiega końca pierwszy semestr nauki na Uniwersytecie Pierwszego Wieku w Bełchatowie w roku akademickim 2018/2019. Podczas zajęć w bibliotece i muzeum mali studenci zgłębiali tajniki nauk humanistycznych. Były wykłady, ćwiczenia i wycieczki. Teraz Żacy przygotowują się do karnawałowego balu międzysemestralnego.

 

 

Bogatsi o nowe doświadczenia i naukowe przedsięwzięcia żacy UPW świętują półmetek roku akademickiego 2018/2019. Za nimi semestr zimowy, wypełniony zajęciami teoretycznymi i praktycznymi z zakresu nauk humanistycznych. W tym roku mali studenci do wyboru mieli dwa kierunki: historię z archeologią i filologię polską z dziennikarstwem. W październiku na pierwszym roku studia rozpoczęło dwunastu studentów historii i trzynastu – filologii polskiej. Co ważne, pod koniec semestru liczba zainteresowanych wzrosła średnio do dwudziestu osób na każdym kierunku.

 

Filologia polska z dziennikarstwem

Co takiego ma w sobie literatura dla dzieci i młodzieży, jaka jest historia polskich imion i nazwisk, czym się różni bal od bala i muł od mułu – na te i wiele innych pytań próbowali odpowiadać w trakcie spotkań studenci pierwszego roku. Równie ciekawe były zajęcia na temat bajek przodków oraz związków literatury z malarstwem. Drugi rok zastanawiał się też, jak można wzbogacić swoje słownictwo, w jaki sposób wyrazy powstają, żyją i umierają. W trakcie warsztatów recytatorskich studenci z radością łamali sobie języki i „ruszali głową, gdy mierzyli się z mową”.

 

Ponadto mali studenci od kuchni poznali zawód dziennikarza, reportera. Wielu z nich tak bardzo spodobały się warsztaty dziennikarskie, w trakcie których projektowali „Bełchatowskie Newsy”, przygotowywali się do wywiadu i redagowali teksty prasowe, że nie wyobrażają sobie robić w życiu dorosłym niczego innego. – Ja na pewno będę dziennikarką – mówi studentka Ania, a żak Mikołaj dodaje, że chciałby zostać reporterem i zrobi wszystko, by tak się stało. Między innymi dlatego przychodzi na UPW.

 

Historia z archeologią

Nie mniej ciekawe były zajęcia na drugim kierunku. Mali adepci historii wysłuchali kilku wykładów, w tym: o białym orle, mysiej wieży i postrzyżynach, czyli o początkach państwa polskiego, dalej o losach Władysława Łokietka, odzyskaniu przez Polskę niepodległości czy historii pisma. Łazienki króla Stanisława, czasy napoleońskie, akademickie skryptoria i zabory – to tematy wykładów przygotowanych dla drugiego roku. Podczas zajęć praktycznych żacy poznawali Bełchatów, swoją małą ojczyznę, „zaglądali” do fabryk, a także do kopalni, gdzie poznali gwarków i ich zwyczaje. Dowiedzieli się też, kim byli m.in. bednarz, ludwisarz, kowal. Z ogromnym zainteresowaniem poznawali arkana pracy rzemieślników, których dziś już nie spotykamy. Śledzili też poczynania archiwisty i rekonstruktora. Wielką radości sprawiły dzieciom warsztaty archeologiczne, które w tym roku akademickim są nowością w programie.

 

Bal to już tradycja

W lutym mali żacy wezmą udział w międzysemestralnym balu karnawałowym. Tańce, zabawy, konkursy i smakołyki tak każdego roku przebiega ten kostiumowy bal. – Już nie mogę się go doczekać. Ciekawe, czy tym razem też wygram jakąś nagrodę za najlepsze przebranie. Na pewno zaskoczę wszystkich moim kostiumem – opowiada Kuba, student drugiego roku filologii polskiej.

 

UPW każdego roku tętni życiem. Żacy podkreślają, że chętnie przychodzą na wszystkie zajęcia. To już czwarty rok działalności Uniwersytetu Pierwszego Wieku w Bełchatowie, utworzonego z inicjatywy Marioli Czechowskiej, prezydenta miasta, we współpracy z filią Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Jak podkreśla prezydent Czechowska, ważne jest, by od najmłodszych lat łączyć naukę z pasją i zabawą, a tym samym naturalnie rozbudzać w młodych ludziach ciekawość świata.

 

Nauka na uniwersytecie dziecięcym trwa 2 lata. W programie są zajęcia o charakterze akademickim z elementami działań artystycznych i ogólnorozwojowych. Dewiza organizatorów i opiekunów UPW brzmi: uczyć przez zabawę. Zajęcia prowadzone są przez wykładowców z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach filia w Piotrkowie Trybunalskim, a także pracowników Muzeum Regionalnego oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie. Odbywają się w obu bełchatowskich placówkach.

 

KZB

 

zajecia UPW 4839

 

zajecia UPW 4824

 

zajecia UPW 4883

 

zajecia UPW 4855