Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaWystartowała matura - powodzenia

Wystartowała matura – powodzenia

Tegoroczne matury przeprowadzane są z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnegoTegoroczne matury przeprowadzane są z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego

 

Kilkudziesięciu maturzystów z Mickiewicza, podobnie jak ich koledzy w całym kraju, rozpoczęło swój maraton maturalny. Tegoroczne egzaminy będą inne, niż dotychczas. Po raz pierwszy w historii matura przeprowadzana jest bowiem nie w maju, a w czerwcu i odbywa się w reżimie sanitarnym. To nie wszystkie różnice. Ważną zmianą jest także brak egzaminów ustnych.

 

 

Według szkolnego kalendarza matura z języka polskiego miała odbyć się 4 maja. Z powodu epidemii koronawirusa konieczne było jednak przełożenie egzaminu dojrzałości. Zmieniono także część przepisów dotyczących przeprowadzenia matur. Przede wszystkim egzaminy przeprowadzane są w ścisłym reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

 

 

Ławki są oddalone od siebie o półtora metra, w takiej odległości będą też muszą stać od siebie maturzyści, zanim wejdą do sal egzaminacyjnych. Maseczki lub inne osłony na nos i usta mogą zdjąć dopiero gdy usiądą w ławkach. Uczniowie muszą do szkoły przynieść własne przybory i wodę, a rodzice nie mogą wejść do budynku. Dodatkowo przy samym wejściu maturzyści mają mierzoną temperaturę, obowiązkowa jest także dezynfekcja rąk. To najprostsze z zaleceń, jakim muszą poddać się uczniowie i szkoły.

 

 

– Ze względu na koronawirusa było trochę zamieszania, ale jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Mam tu na myśli nie tylko organizację samego egzaminu, ale także opanowanie materiału przez naszych maturzystów. Zachowaliśmy wszystkie wytyczne dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego. Odpowiednia ilość wejść, odpowiednia liczba osób w salach i oczywiście odpowiednia odległość między uczniami. Wszystkie sale zostały zdezynfekowane – mówi wicedyrektor III LO Małgorzata Załęczna.

 

 

Aby uniknąć skupisk, w Mickiewiczu opracowane zostały harmonogramy przemieszczania się uczniów między egzaminami. Przygotowano także trzy osobne wejścia, którymi maturzyści wpuszczani są grupami. Ponadto wydzielone zostało osobne miejsce do spożycia posiłku między egzaminami oraz szatnia. Po każdej części wszystkie sale będą systematycznie dezynfekowane. Warto pamiętać, że podczas matury można korzystać tylko z tych przyborów, które zostały określone przez CKE. Niektóre musi zapewnić szkoła, tj. słowniki i karty ze wzorami.

 

Do tegorocznej matury w III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza przystępuje 70 uczniów – 48 tegorocznych abiturientów oraz 22 osoby, które poprawiają zeszłoroczny egzamin. – Prowadziliśmy intensywne nauczanie zdalne, konsultacje zdalne i bezpośrednie, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Uczniowie bardzo chętnie korzystali z tej formy wsparcia. Cieszymy się, że chcieli czerpać i porządkować swoją wiedzę aż do ostatnich chwil przed maturą – dodaje wicedyrektor Załęczna.

 

Egzamin pisemny z języka polskiego jest jednym z czterech obowiązkowych egzaminów maturalnych, do którego muszą podejść tegoroczni absolwenci. By otrzymać świadectwo dojrzałości trzeba uzyskać minimum 30 procent punktów właśnie z języka polskiego, języka obcego, matematyki i podejść do jednego wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, tu nie ma jednak progu zdawalności. W normalnych okolicznościach maturzyści musieliby zdać również dwa egzaminy ustne (z języka polskiego i obcego), ale zrezygnowano z nich z powodu pandemii. Na świadectwie maturalnym w miejscu gdzie powinien być podany wynik z egzaminu ustnego wpisywana będzie adnotacja: „W 2020 r. egzaminu nie przeprowadzano”.

 

– Trochę nerwów było, ale myślę, że jestem dobrze przygotowany. Nauczyciele byli zawsze do naszej dyspozycji i z każdym problemem mogliśmy się do nich zwrócić – mówi Bartosz, który podchodzi do egzaminów rozszerzonych z matematyki i fizyki. – Stresik jest, ale i tak trzeba się z tym zmierzyć. Ze względu na epidemię w przygotowania musieliśmy włożyć więcej samodzielnej pracy, ale przecież to egzamin dojrzałości – dodaje Patryk.

 

Tegoroczne matury zaczynają się we poniedziałek 8 czerwca egzaminem z j. polskiego. Każdego dnia będą przeprowadzane dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9 i druga – o godz. 14. We wtorek 9 czerwca – matematyka, a w środę 10 czerwca egzamin z j. angielskiego (poziom podstawowy i rozszerzony). W przyszłym tygodniu maturzyści zmierzą się m.in. z matematyką, biologią, chemią, geografią i WOS. W Mickiewiczu ostatni egzamin przeprowadzony zostanie w piątek, 26 czerwca.

 

Za miesiąc, 8 lipca, rozpocznie się sesja egzaminacyjna dla tych, którzy z powodów losowych – również związanych z koronawirusem i kwarantanną – nie będą mogli podejść do egzaminów w czerwcu. Maturzyści swoje wyniki poznają dopiero 11 sierpnia, więc rekrutacja na uczelnie wyższe zacznie się później niż zazwyczaj.

 

Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia.

 

AP

 

W Mickiewiczu do matury podchodzi w tym roku 70 osób - 48 tegorocznych aboslwentów i 22 osóby poprawiające zeszłoroczny egzaminW Mickiewiczu do matury podchodzi w tym roku 70 osób – 48 tegorocznych aboslwentów i 22 osóby poprawiające zeszłoroczny egzamin