Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaMiasto przygotowane na planowany strajk

Miasto przygotowane na planowany strajk [FILM]

Miasto jest przygotowane na ewentualny strajk nauczycieli Miasto jest przygotowane na ewentualny strajk nauczycieli

 

Nadal nie wiadomo czy dojdzie do zapowiadanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajk. Akcja miałaby się rozpocząć w najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia. Miasto jest gotowe na taką ewentualność. W szkołach będą działać świetlice, opieka będzie także w przedszkolach. Bezpłatne zajęcia zorganizują także MCK, muzeum i biblioteka.

 

 

– Dobro dzieci jest dla nas najważniejsze. Zrobimy wszystko, aby przedszkolaki i uczniowie mieli w trakcie strajku zapewnioną opiekę i bezpieczeństwo – powiedział Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa odpowiedzialny m.in. za oświatę.

 

Za strajkiem opowiedziały się wszystkie bełchatowskie podstawówki i pięć przedszkoli – tak wynika z przeprowadzonego referendum. Nie wiadomo dokładnie ilu nauczycieli z miejskich placówek przyłączy się do akcji, miasto przygotowana jest jednak na każdy scenariusz. ZNP zaznacza bowiem, że w trakcie strajku nauczyciele nie będą wykonywać żadnych obowiązków zawodowych. To znaczy będą w budynku, ale nie będą świadczyć pracy. Za bezpieczeństwo i opiekę na dziećmi w tym czasie odpowiadać zaś mają dyrektorzy.

 

Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasitów

Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa uspokaja, że w Bełchatowie egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów odbędą się. W szkołach i przedszkolach zorganizowana zaś będzie opieka dla dzieci. – Mamy już skompletowane wszystkie zespoły nadzorujące, jakie potrzebne są do przeprowadzenia egzaminów w gimnazjach. W przypadku ósmoklasistów jesteśmy w trakcie. Przygotowując zespoły korzystamy z możliwości, jakie daje nam zmienione rozporządzenie. Mowa tu m.in. o tym, że teraz członkiem takiej komisji może być nie tylko czynny nauczyciel, ale w ogóle osoba z uprawnieniami pedagogicznymi.

 

Większość egzaminów będzie się odbywać w salach gimnastycznych. Miasto robi jednak wszystko, aby zapewnić dzieciom jak najlepszy komfort, będzie m.in. zorganizowane profesjonalne nagłośnienie. Dzięki temu, że dzieci mają pisać egzamin w większych grupach potrzebnych będzie mniej nauczycieli. I w tym przypadku magistrat będzie korzystać ze zmienionego rozporządzenia. Wcześniej na 25 uczniów potrzebnych było co najmniej 2 nauczycieli nadzorujących, na kolejnych 20 uczniów 1 członek – dziś ta liczba zwiększyła się do 25. Dzięki temu potrzebnych będzie mniej nauczycieli nadzorujących.  

 

Opieka dla uczniów, zajęcia w placówkach kultury

Opiekę mają mieć również zapewnione dzieci, które nie będą pisać egzaminów. Magistrat chce, aby na czas ewentualnego strajku, przebywały one w  świetlicach. – Zajęcia nie będą się odbywać, bo nie mamy pedagogów, którzy są w stanie je przeprowadzić. Będzie jednak opieka świetlicowa. Dodatkowo w naszych trzech placówkach: muzeum, bibliotece i Miejskim Centrum Kultury, będą uruchomione bezpłatne zajęcia – dodaje wiceprezydent Politański.

 

W godz. 8-10 dzieci mogą przyjść na zajęcia do Muzeum Regionalnym (ofertę, jaką przygotowała placówka zamieszczamy w załączniku poniżej). Od godz. 10 do 12 odbywać się będą zajęcia biblioteczne w siedzibie głównej MiPBP, a w godz. 12-14 warsztaty teatralne i muzyczne w Miejskim Centrum Kultury.

 

Opieka w przedszkolach

Spokojni mogą być również rodzice przedszkolaków. – Część placówek nie będzie strajkować. Mowa tu o przedszkolu nr 5, 7 i 8, gdzie zajęcia będą się odbywać normalnie. W przedszkolu nr 4 będzie uruchomiony dyżur dla dzieci z „jedynki”, „trójki” i „czwórki”. Dyżur będzie też zapewniony w PS nr 2,6 i 9 – podsumowuje Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.

 

AD-A

 

{vembed Y=L4khssD0zbE}