Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Miasto robi wszystko, aby w trakcie strajku zapewnic opiekę dzieciom Miasto robi wszystko, aby w trakcie strajku zapewnić dzieciom opiekę

 

Ogólnopolską akcję protestacyjną zapowiedział Związek Nauczycielstwa Polskiego. Za strajkiem opowiedziały się wszystkie bełchatowskie podstawówki i pięć przedszkoli – tak wynika z przeprowadzonego w ubiegłym tygodniu referendum. Ma się on rozpocząć 8 kwietnia. Nie wiadomo dokładnie ilu nauczycieli z miejskich placówek przyłączy się do akcji, ale magistrat już przygotowuje się na taką ewentualność. W urzędzie powołany został specjalny zespół, który przygotowuje plan, aby w tym czasie zapewnić przedszkolakom i uczniom opiekę.  

 

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego, zaznacza że w trakcie strajku nauczyciele nie będą wykonywać żadnych obowiązków zawodowych. To znaczy będą w budynku, ale nie będą świadczyć pracy. Za bezpieczeństwo i opiekę na dziećmi w tym czasie odpowiadać zaś mają dyrektorzy.

 

- Dobro dzieci jest dla nas najważniejsze. Zrobimy wszystko, aby przedszkolaki i uczniowie mieli w trakcie strajku zapewnioną opiekę i bezpieczeństwo – powiedział Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa odpowiedzialny m.in. za oświatę.

 

Strajk nauczycieli budzi niepokój wśród rodziców. 10 kwietnia mają się bowiem rozpocząć egzaminy gimnazjalne, zaś w połowie kwietnia ósmoklasisty.

 

- Jesteśmy po spotkaniu z dyrektorami. W trybie pilnym mają przygotować informację, ilu nauczycieli potrzebnych będzie w placówce do przeprowadzenia poszczególnych egzaminów – dodaje Politański.

 

Miasto pracuje nad kilkoma pomysłami, które pomogą zorganizować egzaminy. Jednym z nich jest łącznie uczniów w większe grupy. Potrzebnych będzie wówczas mniej komisji nadzorujących. – Wcześniej staraliśmy się zapewnić uczniom jak najlepszy komfort. Dlatego często pisali egzaminy w mniejszych grupach i salach z osobną komisja nadzorującą. Teraz, być może trzeba będzie wrócić do pomysłu organizowania egzaminów na salach gimnastycznych czy aulach. Po to, by zmniejszyć liczbę osób potrzebnych do komisji nadzorujących – tłumaczy wiceprezydent.  

 

- Przygotowujemy się na coś, co do końca nie wiemy czy nastąpi i w jakiej skali. Czekamy na rozwiązania, które ma wprowadzić ministerstwo. Trzeba przypomnieć, że jesteśmy w trakcie zmian rozporządzenia. Nowe rozwiązania mają ułatwić zorganizowanie egzaminów. Wszystko po to, aby się one odbyły – dodaje wiceprezydent Politański.

 

Magistrat chce, aby na czas ewentualnego strajku, dzieci przebywały w  świetlicach. – Prosiliśmy dyrektorów, aby już teraz uczulali rodziców, że w czasie akcji protestacyjnej, zajęcia dydaktyczne nie będą prowadzone. Robimy jednak wszystko, aby tym dzieciom, które przyjdą do szkoły zapewnić opiekę na świetlicy – podsumowuje wiceprezydent Bełchatowa.

 

AD-A

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl