Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Uczniowie powrócili do szkolnych ław po blisko 6-miesięcznej przerwie od nauczania stacjonarnegoUczniowie powrócili do szkolnych ław po blisko 6-miesięcznej przerwie od nauczania stacjonarnego

 

Blisko 5 tys. uczniów podstawówek i ponad 400 licealistów z Mickiewicza usłyszało dziś pierwszy po wakacjach dzwonek. Z kolei edukację przedszkolną rozpoczęło ponad 1,4 tys. najmłodszych bełchatowian. Ze względu na epidemię koronawirusa nie było uroczystych apeli, uczniowie poszczególnych klas spotkali się wyłącznie z wychowawcami.

 

Nowy rok szkolny w Bełchatowie powitało bisko 5 tys. uczniów szkół podstawowych oraz ponad 400 licealistów z popularnego Mickiewicza. We wszystkich miejskich placówkach inauguracja wyglądała inaczej, niż zazwyczaj. Nie było uroczystych apeli, a uczniowie poszczególnych klas w ustalonych godzinach spotkali się z wychowawcami. Był to czas na przedstawienie planu lekcji i nowych zasad obowiązujących w szkołach, rozdanie darmowych podręczników dla uczniów klas I-VIII, ale przed wszystkim radości ze spotkania po kilkumiesięcznej przerwie z kolegami. Nie zabrakło także życzeń na nadchodzące miesiące. - Przed Wami czas intensywnej pracy, zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń, a także rozwijania pasji oraz zainteresowań. To także czas poznawania otaczającego Was świata i nauki odpowiedzialności za siebie i innych. Szkoła będzie stawiać przed Wami różne wyzwania – czasem łatwiejsze, czasem trudniejsze. Pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na wsparcie swoich kolegów, nauczycieli i rodziców. Niech przez cały rok towarzyszą Wam zapał, energia i radość, a każdy dzień będzie okazją do realizacji Waszych marzeń i planów – czytamy w liście, który do wszystkich uczniów skierowała prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

>>> Darmowe podręczniki trafią do szkół

 

1 września to ważny dzień dla wszystkich uczniów i ich rodziców. Ten właśnie się rozpoczynający rok szkolny był pełen niewiadomych. Pandemia COVID-19 spowodowała, że od marca szkoły prowadziły naukę zdalną, a dopiero kilka tygodni przed pierwszym dzwonkiem uczniowie, nauczyciele i rodzice dowiedzieli się, jak będzie wyglądać nauka. Zgodnie z decyzją MEN, placówki prowadzić będą nauczanie stacjonarne, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. – Obawy części rodziców i nauczycieli związane z powrotem do tradycyjnych zajęć jest zrozumiała. Zapewniam jednak, że bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli, wszystkich pracowników oświaty oraz samych rodziców jest dla nas priorytetem. Dlatego też wspólnie z dyrektorami opracowaliśmy niezbędne do bezpiecznego funkcjonowania placówek procedury, które są zgodne z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. W zależności od rozwoju sytuacji, będziemy je modyfikować na bieżąco – mówi prezydent Czechowska.

 

>>> Szkoły gotowe na nowy rok szkolny

 

Co dokładnie oznacza reżim sanitarny? Dyrektorzy przeorganizowali pracę placówek tak, by uczniowie jak najmniej się tłoczyli. W szkołach, w których jest to możliwe, uczniowie będą przebywać w różnych ich częściach, tzw. segmentach budynku. Wykorzystywane będą także różne wejścia do budynków, w niektórych szkołach wprowadzona zostanie dwuzmianowość. Inny będzie też układ przerw między lekcjami, szczególnie w szkołach podstawowych. Chodzi o to, aby uczniowie klas I-II nie spotykali się na korytarzach ze starszymi kolegami.

 

>>> W trosce o bezpieczną drogę do szkoły


Ponadto z sal dydaktycznych usunięte zostały trudne do dezynfekcji przedmioty (np. zabawki, dekoracje czy firany). W miarę możliwości uczniowie mają jak najdłużej przebywać w jednej sali, a same pomieszczenia mają być w czasie przerw wietrzone. W każdej szkole wyodrębniono pomieszczenia, tzw. izolatki, w których dzieci zgłaszające gorsze samopoczucie będą oczekiwać na przyjazd rodzica.

 


Wszystkich 18 miejskich placówek oświatowych (dziewięć przedszkoli, osiem szkół podstawowych oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza) wyposażonych zostało w środki do dezynfekcji. Płyny umieszczone są przy wejściach, w poszczególnych klasach, pomieszczeniach administracyjnych oraz pokoju nauczycielskim. W toaletach znajdują się pojemniki z mydłem, ręczniki papierowe oraz instrukcje prawidłowego mycia rąk. Pracownicy otrzymali środki ochrony osobistej – przyłbice, maseczki wielokrotnego użytku i rękawice jednorazowe. Co ważne, zasady funkcjonowania bełchatowskich szkół będą na bieżąco i w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej i aktualnych potrzeb modyfikowane.


AP

 

Szkoły wspólnie z magistratem opracowały procedury reżimu sanitarnegoSzkoły wspólnie z magistratem opracowały procedury reżimu sanitarnego

 W szkołach zapewnione zostały m.in. środki i płyny do dezynfekcji rąkW szkołach zapewnione zostały m.in. środki i płyny do dezynfekcji rąk

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl