Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański gratulował wszystkim uczestnikom zawodów ich wiedzy i sprawnościWiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański gratulował wszystkim uczestnikom zawodów ich wiedzy i sprawności

 

Ponad stu uczniów najmłodszych klas sprawdziło swoją wiedzę przedmedyczną i sprawność. Pokazali, że doskonale znają numery alarmowe, wiedzą, jak przeprowadzić resuscytację, a także jak rywalizować fair play. Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 12.

 


- Już na etapie nauki przedszkolnej organizujemy zajęcia wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem czy bełchatowskim Sztabem Ratownictwa, a później kontynuujemy je w szkołach podstawowych. Takie zawody, jak dziś, pokazują, że nasze dzieciaki wynoszą z tych zajęć ogrom nauki. Mam nadzieję, że w realnym życiu nigdy nie będą musiały w praktyce wykorzystywać umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Niestety czasem zdarzają się różne sytuacje, w których chociażby znajomość numerów alarmowych może uratować czyjeś zdrowie czy życie. Dlatego cieszę się, że dzieci z naszych placówek mają coraz większą wiedzę w tym zakresie i, co ważne, chcą tę wiedzę poszerzać – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa odpowiedzialny m.in. za oświatę.


W rywalizacji udział wzięło 13 ośmioosobowych drużyn reprezentujących szkoły podstawowe z Bełchatowa (SP nr 1, 3, 4, 5, 8, 9, 12, 13 i NSP), a także z Ras, Kociszewa, Janowa i Domiechowic. Organizatorzy przygotowali dla nich kilka zadań, które miały sprawdzić nie tylko wiedzę zawodników z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ale także praktyczne umiejętności małych ratowników. Był więc test wiedzy, kilka zadań sprawnościowych oraz sprawdzian z przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dzieci, które wystartowały w Powiatowych Mistrzostwach w Udzielaniu Pierwszej Pomocy udowodniły, że wiedzę w tym zakresie mają ogromną.


- Staramy się szkolić dzieci już od najmłodszych lat. Bywa, że mogą znaleźć się w sytuacji, kiedy będą one musiały udzielić pomocy swoim dziadkom czy rodzicom. Mam tu chociażby na myśli zatrzymanie krążenia. Tutaj czas ma kluczowe znaczenie, bo na ratunek mamy zaledwie około 4 minut. Tak szybko karetka nie zdąży do nas dojechać. I tutaj do akcji wkraczają świadkowie zdarzenia, którzy do czasu przyjazdu pogotowia mogą podtrzymać funkcje życiowe poszkodowanego. To właśnie dlatego stale uczymy dzieci i dorosłych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – tłumaczy Szymon Woźniak z bełchatowskiego Sztabu Ratownictwa.


Mali zawodnicy spisali się znakomicie. Nie tylko śpiewająco odpowiadali na pytania w teście z wiedzy przedmedycznej, ale także wykazali się znakomitymi umiejętnościami praktycznymi. Najlepiej ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie uczniowie z Dwunastki. Tuż za nimi uplasowała się drużyna z Niepublicznej Szkoły Podstawowej, zaś na ostatnim stopniu podium stanęli uczniowie z Domiechowic. Trzy najlepsze zespoły zdobyły dla swoich szkół w pełni wyposażone plecaki wycieczkowe z apteczką oraz mini fantomy. Wszyscy zaś startujący w mistrzostwach dostali małe podręczne zestawy pierwszej pomocy.

 

>>> Zobacz fotorelację: Powiatowe Mistrzostwa w Udzielaniu Pierwszej Pomocy


- Tutaj nie ma zwycięzców ani przegranych, bo to nie rywalizacja jest dla nas, jako organizatorów, najważniejsza. Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Nabrały także dużo pewności. Jeśli zajdzie potrzeba, nie będą się bały udzielić pierwszej pomocy, bo zwyczajnie wiedzą, jak to zrobić. I to w tym wszystkim, w tych naszych zawodach jest najważniejsze. Dlatego dziękujemy wszystkim drużynom i zawodnikom, którzy przyjęli nasze zaproszenie na mistrzostwa – podsumowuje Agnieszka Ludwiczak-Maszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Bełchatowie.

 

AP

 

Mali ratownicy udowodnili, że potrafią przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechowąMali ratownicy udowodnili, że potrafią przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową

 

Zawodnicy wykazali się także dużą sprawnością fizycznąZawodnicy wykazali się także dużą sprawnością fizyczną

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl