Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 

Od września szkoły pracować będą w warunkach reżimu sanitarnegoOd września lekcje prowadzone będą stacjonarnie, ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa


Za kilka dni uczniowie wrócą do szkół. Czeka jednak na nich wiele zmian wymuszonych panującą epidemią koronawirusa. Jak zatem będzie wyglądała nauka w miejskich szkołach od września? O tym m.in. rozmawiali radni podczas sierpniowej sesji.

 

 

W miejskich placówkach oświatowych na pierwszy dzwonek czeka blisko 5 tys. uczniów podstawówek i ponad 400 licealistów z III LO im. A. Mickiewicza. Zgodnie z decyzją MEN-u nauczanie będzie prowadzone w sposób tradycyjny, ale w warunkach reżimu sanitarnego.


- Tak jak co roku robimy wszystko, by jak najlepiej przygotować nasze szkoły na nowy rok. Mowa tu zarówno o czynnościach rutynowych, np. wakacyjnych remontach, jak i konieczności przygotowania się do pracy w reżimie sanitarnym. W tym roku warunki są szczególne, inne niż w latach poprzednich. A dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo zarówno uczniów, jak i pracowników szkoły – mówi wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański.


Inaczej niż zazwyczaj wyglądać też będzie rozpoczęcie roku szkolnego. Nie odbędą się tradycyjne akademie, dzieci nie będą się gromadzić w aulach czy salach gimnastycznych. Na spotkania z wychowawcami udadzą się do wyznaczonych sal. Co ważne, spotkania te będą rozłożone w czasie, a harmonogramy zamieszczane są na stronach internetowych poszczególnych placówek.


Szkoły opracowały system poruszania się uczniów po terenie placówki. By maksymalnie ograniczyć możliwość spotykania się dzieci np. na korytarzach, wykorzystywane będą m.in. różne wejścia do budynku czy osobne toalety. W szkołach, w których jest to możliwe, uczniowie będą przebywać w różnych ich częściach, tzw. segmentach budynku. Nieco inaczej zorganizowane będzie również wydawanie posiłków w szkolnych stołówkach.


Zajęcia poszczególnych klas rozłożone będą w czasie. Oznacza to, że w niektórych szkołach wprowadzona zostanie dwuzmianowość. Inny będzie też układ przerw między lekcjami. Dzieci z klas I-III będą kończyć zajęcia, tak by nie spotykać się na holu ze starszymi uczniami. Ponadto w miarę możliwości uczniowie jak najdłużej przebywać mają podczas lekcji w jednaj sali, a w trakcie przerw w okolicy klasy, w której będą mieli zajęcia.


- Ustalając zasady funkcjonowania placówek oświatowych w reżimie sanitarnym, uwzględniamy wszystkie zalecenia MEN-u i GIS-u. Dlatego też rekomendujemy noszenie przez dzieci maseczek w trakcie przerw, dezynfekcję dłoni przed wejściem na teren szkoły, utrzymywanie w miarę możliwości dystansu społecznego, używanie tylko własnych przyborów szkolnych – mówi dalej wiceprezydent Politański.


Z sal lekcyjnych, świetlic usunięte zostały m.in. firanki, dywany i inne przedmioty, które trudno byłoby zdezynfekować. Miasto już przekazało wszystkim szkołom i przedszkolom środki ochrony osobistej, w tym maski i przyłbice, a także płyny do dezynfekcji dłoni oraz specjalne środki do odkażania dużych powierzchni. Znane są też wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego na wypadek pojawienia się w placówce osoby zakażonej koronawirusem. W placówkach są wyznaczone osobne pomieszczenia, tzw. izolatoria, do których kierowane będą osoby, które nagle gorzej się poczują.


- Apelujemy do rodziców o zachowanie spokoju i rozwagi oraz stosowanie się do wszystkich nowych reguł. Mowa tu choćby o przyprowadzaniu dzieci do szkoły. Najlepiej będzie pozostawić pociechę pod opieką nauczyciela zaraz przy wejściu. Jest to bardzo ważne, bowiem im mniej osób postronnych w szkole, tym bezpieczniej dla uczniów i pracowników. Równie ważne jest to, by nie posyłać na lekcje dzieci mających jakiekolwiek objawy chorobowe, jak np. katar, kaszel, podwyższona temperatura – podkreśla wiceprezydent Politański.


Warto dodać, że wszystkie miejskie szkoły i przedszkola są w stałym kontakcie z bełchatowskim sanepidem, a większość procedur placówki przećwiczyły już pod koniec ubiegłego roku szkolnego, kiedy ponownie zostały otwarte dla uczniów.

Więcej o sesji czytaj:

>>> Na sesji o oświacie i sprawach społecznych

>>> Radni zdecydowali o wsparciu dla policji

>>> Dodatkowe pieniądze na bełchatowski sport


KZB

 

Między innymi o przygotowaniu szkół i przedszkoli do nowego roku szkolnego rozmawiali radni na sierpniowej sesjiMiędzy innymi o przygotowaniu szkół i przedszkoli do nowego roku szkolnego rozmawiali radni na sierpniowej sesji

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl