Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaW Mickiewiczu wciąż mówią o tolerancji

W Mickiewiczu wciąż mówią o tolerancji

 

Uczniowie Mickiewicza juz po raz trzeci zorganizowali u siebie integracyjne warsztaty artystyczneUczniowie Mickiewicza juz po raz trzeci zorganizowali u siebie integracyjne warsztaty artystyczne

„Wszyscy jesteśmy równi” – tak brzmiało hasło tegorocznych warsztatów integracyjno-artystycznych w bełchatowskim Mickiewiczu. Występy wokalne oraz instrumentalne, recytacja wierszy i prace plastyczno-zdobnicze, wspólne rozwiązywanie zagadek to tylko niektóre z punktów programu Dnia Integracji w III LO, w którym udział wzięło w sumie około 30 osób.

 

 

Uczniowie pełno- i niepełnosprawni, wychowawcy, absolwenci III LO oraz zaproszeni goście spotkali się we wtorek, 26 marca, na corocznych warsztatach integracyjnych. Integracyjne spotkania ze sztuką to nie tylko okazja do tego, by zacieśniać międzyludzkie więzi, ale również pokazać innym, że tolerancja nie jest pojęciem abstrakcyjnym, lecz realnym, namacalnym i możliwym – podkreślali zgodnie uczestnicy spotkania.

Podobnie jak w poprzednich latach zainteresowanie warsztatami było duże. – Dziś możemy już powiedzieć, że nasze artystyczne spotkania integracyjne na stale wpisały się w kalendarz szkolnych imprez – mówi wicedyrektor Małgorzata Załęczna. – Są z nami uczniowie pełno- i niepełnosprawni. Oni wszyscy czują się jak wielka rodzina. Jedni wspierają drugich. Tolerancja to jedno z przewodnich haseł Mickiewicza – dodaje dyrektor Załęczna.

Uczniowie klas psychologiczno-integracyjnych LO im. A. Mickiewicza już po raz trzeci zaprosili do siebie kolegów z innych bełchatowskich szkół. Wszystko po to, by w przyjaznej atmosferze móc lepiej się poznać i zrozumieć.

Cel był jeden – wspólnie przystąpić do artystycznych przedsięwzięć, po to by razem rozwijać swoje zdolności i pasje, by – jak powiedziała Michalina, uczennica klasy pierwszej – uczyć się od siebie nawzajem życia. Na pytanie: czym jest tolerancja uczniowie odpowiadali, że to przede wszystkim akceptacja drugiego człowieka takim, jakim jest, bez wnikania w to, jak wygląda, co robi, w co wierzy.- Empatia, z którą spotykamy się w naszej szkole każdego dnia pomaga nam przezwyciężać różne problemy. To ważne, że są ludzie, którzy nas słuchają, z którymi możemy porozmawiać. Dzięki temu nie czujemy się osamotnieni czy wykluczeni – podkreśla Arek, uczeń Mickiewicza.

Uczniowie Mickiewicza o otwartości, równości, budowaniu poczucia bezpieczeństwa, wiary w życie oraz drugiego człowieka nie tylko mówili, ale także śpiewali i recytowali. Były gromkie brawa, słowa uznania i łzy wzruszenia. Podczas warsztatów był też czas na wspólne główkowanie, rozwiązywanie zagadek, rebusów i krzyżówek, a wszystko to w niepowtarzalnej, przyjaznej atmosferze. – My nie tylko burzymy bariery, ale uzupełniając się wzajemnie, budujemy naszą równość – podkreśliła na koniec spotkania dyrektor Małgorzata Załączna.

Przypomnijmy, że Mickiewicz od lat specjalizuje się w opiece nad dziećmi z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Doskonale przygotowana kadra pedagogiczna, zaplecze opiekuńczo-pielęgnacyjne na miarę XXI wieku, a do tego liczne programy integracyjne i rewalidacyjne – to wszystko sprawia, że dzieci z niepełnosprawnościami czują się w Mickiewiczu bezpiecznie.

KZB

 

Tolerancja to jedno z najważniejszych haseł MickiewiczaTolerancja to jedno z najważniejszych haseł Mickiewicza

 

Każdego roku w warsztatach integracyjnych udział bierze około 30 osób, zarówno uczniów liceum, jak i zaproszonych gościKażdego roku w warsztatach integracyjnych w III LO udział bierze około 30 osób, zarówno uczniów liceum, jak i zaproszonych gości

 

W Mickiewiczu o tolerancji nie tylko się mowi, ale również recytujeW Mickiewiczu o tolerancji nie tylko się mówi, ale również ją recytuje