Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 

W całej Polsce, a więc także w Belchatowie, rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistówW całej Polsce, a więc także w Belchatowie, rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów 

 

 

Ponad 500 uczniów z ośmiu bełchatowskich podstawówek przystąpiło do pierwszego ważnego sprawdzianu w swoim życiu. Mowa o egzaminie ósmoklasisty, który w tym roku odbywa się w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego. Maseczki, obowiązkowa dezynfekcja dłoni, wejścia do sal rozłożone w czasie i dystans – takich zasad m.in. przestrzegać muszą zarówno młodzież, jak i członkowie komisji.

 

We wtorek, 16 czerwca, punktualnie o godz. 9:00 w Bełchatowie, podobnie jak w całym kraju, wystartował egzaminacyjny maraton wieńczący osiem lat nauki w szkole podstawowej. Potrwa on trzy dni i sprawdzi wiedzę uczniów z zakresu trzech przedmiotów. Uczniowie przygotowywali się do niego przez cały rok, przy czym przez trzy ostatnie miesiące przede wszystkim uczyli się zdalnie, mieli tez możliwość skorzystać z bezpośrednich konsultacji w swoich szkołach.

 

Najdłużej, bo aż dwie godziny, uczniowie pracować będą pierwszego dnia. Poza zmaganiami z tekstami literackimi lub/i popularnonaukowymi muszą oni napisać również wypracowanie, w którym wykażą się m.in. znajomością lektur obowiązkowych. Na egzaminie z języka polskiego tradycyjnie do wyboru są dwa tematy. Drugiego dnia przez 100 minut ósmoklasiści rozwiązywać będą zadania z matematyki, wśród nich zarówno te zamknięte, jak i otwarte. Na koniec zmierzą się z językiem obcym. Rozumienie tekstów mówionych i pisanych, test wyboru obok zadań otwartych, a do tego wypowiedź pisemna na zadany temat. Ze wszystkim uczniowie powinni wyrobić się w 1,5 godziny.


Tegoroczni ósmoklasiści do egzaminu przystępują prawie dwa miesiące później niż wstępnie zakładano. Miał się on bowiem odbyć w dniach 21-23 kwietnia. Sam egzamin również wygląda nieco inaczej niż zwykle. Wszystko przez epidemię koronawirusa i konieczność dostosowania się do nowych zasad reżimu sanitarnego.


- Przygotowując się do egzaminu ósmych klas, kierowaliśmy się przede wszystkim względami bezpieczeństwa i zdrowia naszych uczniów. Zastosowaliśmy się więc do wytycznych MEN-u, GIS-u i sanepidu. Wszystko poszło sprawnie i bez najmniejszych zakłóceń. Ósmoklasiści piszą w kilku salach na drugim piętrze, w jadalni oraz w sali gimnastycznej. Do szkoły wchodzą różnymi wejściami w odstępach kilkunastominutowych. Pierwsza grupa próg placówki przekroczyła już o godz. 8:00, ostatnia o 8:30. Harmonogram wejść oraz przydział do poszczególnych sal zarówno młodzież, jak i rodzice otrzymali stosunkowo wcześnie. Informacje takie zamieściliśmy w e-dzienniku, a także na klasowych grupach społecznościowych – mówi Beata Walenczak-Frukacz, dyrektor SP nr 3.


Ponadto przed wejściem do szkoły każdy ósmoklasista musi zdezynfekować dłonie. Obowiązkowe jest również zasłanianie ust i nosa, jednak nie w trakcie pisania egzaminu. - Uczniowie siedzą w ławkach odpowiednio od siebie oddalonych, nie będą więc mieli ze sobą bezpośredniego kontaktu. Dlatego też po zajęciu wyznaczonego miejsca mogą oni zdjąć maseczki ochronne – dodaje dyrektor Walenczak-Frukacz.
Na egzamin uczniowie przynoszą ze sobą ważną legitymację szkolną, pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎Nie mogą korzystać ze słowników czy kalkulatorów. Na salę egzaminacyjną nie wolno oczywiście wnosić telefonów komórkowych ani innych sprzętów elektronicznych. ‎

 

Nastroje wśród uczniów na ogół są dobre. Jak sami mówią, do nowych warunków zdążyli się przyzwyczaić. - W maseczkach chodzimy przecież już od dłuższego czasu. Nie jest to dla nas żadna nowość. Wiemy, że trzeba dezynfekować ręce, że z kolegami nie możemy się witać tak jak zazwyczaj, że nie powinniśmy się gromadzić. O tym wciąż przypominają nam nauczyciele i rodzice. Poza tym im mniej osób w sali, tym lepsze warunki do skupienia się – mówi Mateusz, uczeń SP nr 3.

 

Sam egzamin wywołuje różne emocje wśród uczniów, jedni są spokojni, inni się stresują. - Trochę się denerwuję, wiadomo, ale do egzaminu podchodzę ze spokojem. Przez ostatnie2-3 tygodnie intensywnie powtarzałem cały materiał, byłem na konsultacjach w szkole, skupiłem się na wszystkich swoich słabych punktach, więc powinno być dobrze – mówi Janek, uczeń SP nr 3 – Ja boję się rozprawki. Mam jednak nadzieję, że będzie coś z „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego albo z „Małego Księcia” - dodaje Julia. Michał stawia z kolei na „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, a Oskar na „Quo Vadis” H. Sienkiewicza.

 

Jak informuje na swoich stronach Ministerstwo Edukacji Narodowej, arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 31 lipca, a o tym, do której szkoły ponadpodstawowej ostatecznie zostali przyjęci, dowiedzą się 12 sierpnia.
Co ważne, dla uczniów, którzy z jakiegoś powodu, np. związanego z koronawirusem, nie będą mogli podejść do egzaminu w czerwcu, CKE przygotowała termin dodatkowy – między 7 a 9 lipca.

 

Wszystkim ósmoklasistom życzymy powodzenia.

KZB

 

Tegoroczny egzaminy ósmoklasistów przeprowadzane są z zachowaniem zasad bepieczeństwa Tegoroczne egzaminy ósmoklasistów przeprowadzane są z zachowaniem wszelkich zasad bepieczeństwa

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl