Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Maturzyści z Mickiewicza zamiast tradycyjnej studniówki planują bal maturalnyMaturzyści z Mickiewicza zamiast tradycyjnej studniówki planują bal maturalny

 

Ponad 70 uczniów klas III z Mickiewicza, podobnie jak ich koledzy w całej Polsce, nie zatańczy poloneza na 100 dni przed maturą. Z powodu pandemii oraz obostrzeń z nią związanych, bale studniówkowe zostały bowiem odwołane. Maturzyści z III LO w zamian planują bal maturalny, który mógłby odbyć się w czerwcu.


Studniówka to tradycyjny bal przedmaturalny, który organizowany jest około stu dni przed majowym egzaminem dojrzałości. Zwykle uczniowie ostatnich klas szkół średnich wraz z osobami towarzyszącymi i zaproszonymi przez nich nauczycielami bawili się na przełomie stycznia i lutego. W obliczu panującej epidemii koronawirusa w tym roku zorganizowanie balu jest niemożliwe. – Studniówka to ważne wydarzenie w życiu każdego maturzysty, jednak zdrowie jest najważniejsze. Nasi uczniowie doskonale to rozumieją i mimo tego, że wyraźnie tęsknią za bezpośrednim kontaktem, sami wyszli z alternatywną propozycją. Wspólnie z rodzicami chcą na początku czerwca zorganizować bal maturalny. Wszyscy mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna będzie wtedy już na tyle stabilna, by można było bezpiecznie świętować zakończenie szkoły – mówi Małgorzata Załęczna, wicedyrektor III Liceum ogólnokształcącego.


W trzech klasach maturalnych popularnego Mickiewicza (sportowej, integracyjnej oraz ogólnej) uczy się 79 licealistów. Chęć podejścia do egzaminu dojrzałości zgłosiło 71 uczniów.


Warto w tym miejscu wspomnieć, że pomysł balu maturalnego to powrót do dawnej, polskiej tradycji. Taneczne imprezy abiturientów organizowano w Polsce już w okresie międzywojennym, a po wojnie – aż do połowy lat pięćdziesiątych. Odbywały się po zdaniu egzaminu dojrzałości i były sposobem na pożegnanie maturzystów ze szkołą. Pierwsze studniówki zaczęto urządzać na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl