Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościPamięci policjantów zamordowanych przez NKWD

Pamięci policjantów zamordowanych przez NKWD

Pamięci policjantów zamordowanych przez NKWD - pod tablicą pamiątkową złożono kwiaty
Tablica poświęcona 36 policjantom zamordowanym na Wschodzie w 1940 roku znajduje się przy bełchatowskiej komendzie

Uczcili policjantów II RP zamordowanych przez NKWD. Władze miasta oraz przedstawiciele stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary stalinowskiego reżimu, która znajduje się przy bełchatowskiej komendzie policji.

W najbliższą sobotę 13 kwietnia obchodzić będziemy 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Jej ofiarami byli także policjanci II RP. Przypomnijmy, że na przełomie września 1939 roku i maja 1940 roku polscy policjanci byli przetrzymywani w nieludzkich warunkach w największym obozie NKWD w Ostaszkowie. Stamtąd trafiali do Kalinina, obwodowego zarządu NKWD, gdzie w piwnicach wykonywano egzekucje strzałem w tył głowy. Część z więzionych przewożona zaś była do Miednoje, gdzie w dołach śmierci grzebano m.in. zamordowanych funkcjonariuszy ówczesnej Policji Państwowej II.

Przy komendzie bełchatowskiej policji znajduje się tablica pamiątkowa. Jest ona poświęcona 36 funkcjonariuszom Policji Państwowej z Bełchatowa i okolic, którzy zostali zamordowani na Wschodzie w 1940 roku. W poniedziałek 8 kwietnia kwiaty pod nią złożyli wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz oraz Jarosław Olbrychowski, prezes stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.

84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej będziemy obchodzić 13 kwietnia
84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej będziemy obchodzić 13 kwietnia