Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościPamiętali o zapomnianych grobach, zapalili znicze

Pamiętali o zapomnianych grobach, zapalili znicze

Pamiętali o zapomnianych grobach, posprzątali, zapalili znicze
Pracownicy MOPS-u i młodzież od lat dbają o to, by zapomniane mogiły osób wyglądały godnie we Wszystkich Świętych
Zakasali rękawy, do rąk wzięli grabie, miotły i rękawiczki i ruszyli na bełchatowski cmentarz. Mowa o uczniach I Liceum Ogólnokształcącego, którzy wspólnie z pracownikami MOPS-u uporządkowali zapomniane mogiły. Wszystko po to, by „Ocalić je od zapomnienia”.

Listopad to miesiąc, kiedy wspominamy tych, którzy odeszli. Odwiedzamy groby naszych bliskich, zapalamy znicze, modlimy się. Na każdym cmentarzu są jednak także takie groby, o których pamięta niewiele osób bądź nawet nikt.

W Bełchatowie od kilku już lat Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje akcję „Ocalić od zapomnienia”. Chodzi w niej przede wszystkim o to, by groby osób, których pochówkiem zajął się właśnie bełchatowski MOPS, zostały uporządkowane i przygotowane na 1 listopada. – O tych mogiłach nikt już nie pamięta, nikt ich nie odwiedza. Dlatego przynajmniej raz w roku staramy się je posprzątać. Tak, żeby chociaż na Wszystkich Świętych wszystko było w porządku – tłumaczy Agnieszka Cabaj, koordynator Zespołu ds. Pomocy Socjalnej przy bełchatowskim MOPS-ie.

Pamiętali o zapomnianych grobach, posprzątali, zapalili znicze

Grabienie suchych liści, plewienie, wyrównywanie nawierzchni z kamyków, czyszczenie, uprzątnięcie zbędnych przedmiotów, zapalanie zniczy i położenie wiązanek. Tym wszystkim wspólnie z pracownikami MOPS-u zajęli się uczniowie I LO. – W tej akcji biorę udział już po raz drugi. Myślę, że to naprawdę ważne, aby w tym wyjątkowym dniu w roku dać coś z siebie. Przyjść i bezinteresownie posprzątać te mogiły. Pracy jest dużo, ale warto – tłumaczy Zuzanna. – Chcemy w ten sposób także okazać szacunek osobom zmarłym. Fajnie, że w taki prosty sposób możemy zrobić coś razem. Zrobić dobry uczynek – dodaje Julek.

Jak mówi Magdalena Turlejska, nauczyciel w I LO im. W. Broniewskiego, tego typu akcje to doskonała lekcja empatii i szacunku wobec miejsc pochówku zmarłych. To także szansa na chwilę refleksji. – Nie samą nauką w szkolnej ławce młodzież żyje. Taka nauka w terenie jest niezwykle ważna. Moi uczniowie zdobywają w ten sposób umiejętności interpersonalnych i społecznych. Poza tym myślę, że wspólna praca uczy ich dobrej organizacji i takiego zwykłego, ludzkiego podejścia – podsumowuje Magdalena Turlejska.

Pod opieką bełchatowskiego MOPS-u jest kilkadziesiąt mogił. Spoczywają w nich głównie osoby bezdomne, samotne, ale nie tylko. Wszystkie groby usytuowane są jeden obok drugiego w nowszej części bełchatowskiej nekropolii. Wyglądają podobnie, nie wyróżniają się. Każdy ogrodzony jest drewnianym płotkiem, wszystkie posiadają krzyż i tabliczkę. Może więc warto, by 1 listopada zapalić na nich symboliczne światełko. I w ten sposób „Ocalić od zapomnienia”.

Wspólnie posprzątali z mogił gałęzie, liście, stare znicze i zapalili nowe
Wspólnie posprzątali z mogił gałęzie, liście, stare znicze i zapalili nowe