Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościPamiętamy o gen. bryg. Ryszardzie Kuklińskim

Pamiętamy o gen. bryg. Ryszardzie Kuklińskim

Pamiętamy o gen. bryg. Ryszardzie Kuklińskim
Tablica upamiętniająca gen. bryg. Ryszarda Kuklińskiego znajduje się przy wejściu do kościoła farnego
11 lutego 2004 roku zmarł Ryszard Kukliński. Jako Jack Strong przekazywał Amerykanom tajne informacje dotyczące wojsk Układu Warszawskiego oraz nuklearnych planów ZSRR. W 20. rocznicę śmierci generała pod tablicą pamiątkową złożone zostały kwiaty.

Ryszard Kukliński, pułkownik Wojska Polskiego, w latach 70. roku podjął współpracę z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą. Działał pod pseudonimem Jack Strong. W ciągu dziesięciu lat pracy wywiadowczej (1971 – 1981) przekazał Stanom Zjednoczonym tysiące tajnych planów wojskowych. Między innymi te o Układzie Warszawskim. Oprócz tego informował o planowanym wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Za tę działalność sąd stanu wojennego skazał go zaocznie na karę śmierci.

„Wszystko, co w życiu zrobiłem, robiłem z myślą o Polsce”

Dopiero osiem lat po upadku PRL-u Kukliński doczekał się rehabilitacji i uniewinnienia. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych Zbigniew Brzeziński określił go mianem pierwszego polskiego oficera w NATO. Sam zaś Kukliński mówił: „Wszystko, co w życiu zrobiłem, robiłem z myślą o Polsce”.

Pułkownik Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego w 2004 roku w Tampie na Florydzie. Pochowano go na cmentarzu Arlington w Stanach Zjednoczonych. Później jego prochy zostały sprowadzone do Polski. Ostatecznie spoczęły w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie. W 2016 roku zaś prezydent Andrzej Duda nominował pośmiertnie pułkownika na stopień generała brygady.

W 20. rocznicę śmierci uczciliśmy pamięć gen. bryg. Ryszarda Kuklińskiego. Pod tablicą, która znajduje się przy jednym z wejść do parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, przedstawiciele miasta złożyli symboliczne kwiaty.

AP

Pamiętamy o gen. bryg. Ryszardzie Kuklińskim
Kwiaty pod tablicą złożyli przedstawiciele miasta