Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościPamiętamy o gen. Ryszardzie Kuklińskim

Pamiętamy o gen. Ryszardzie Kuklińskim

 kuklinski wwwTablica upamiętniająca gen. bryg. Ryszarda Kuklińskiego znajduje się przy wejściu do kościoła farnego

 

Dokładnie 19 lat temu, 11 lutego 2004 roku, zmarł gen. Ryszard Kukliński – oficer Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który na początku lat 70. nawiązał współpracę z amerykańskim wywiadem. Jako Jack Strong przekazał m.in. strategiczne plany Układu Warszawskiego.

 

 

Ryszard Kukliński, pułkownik Wojska Polskiego, nazywany jest dziś „pierwszym polskim żołnierzem NATO”. W latach 70. roku podjął współpracę z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą. Działając pod pseudonimem Jack Strong w ciągu dziesięciu lat pracy wywiadowczej (1971 – 1981) przekazał Stanom Zjednoczonym tysiące tajnych planów wojskowych, między innymi o Układzie Warszawskim i planowanym wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Za tę działalność sąd stanu wojennego skazał go zaocznie na karę śmierci. Dopiero osiem lat po upadku PRL-u został zrehabilitowany i uniewinniony.

 

Pułkownik Kukliński zmarł 11 lutego w 2004 roku w Tampie na Florydzie. Pochowano go na cmentarzu Arlington w Stanach Zjednoczonych. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie. W 2016 roku prezydent Andrzej Duda nominował pośmiertnie pułkownika na stopień generała brygady.

 

W 19. rocznicę śmierci gen. bryg. Ryszarda Kuklińskiego przedstawiciele miasta złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą, która znajduje się przy jednym z wejść do parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

 

AP

 

Tablica została odsłonięta w 2006 rokuTablica została odsłonięta w 2006 roku