Bełchatowianie oddali hołd walczącym w Powstaniu Warszawskim. W mieście zawyły syreny. Nie zabrakło również złożenia kwiatów pod pamiątkowym pomnikiem.
Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. 1 sierpnia 1944 roku, dokładnie 70 lat temu, wybuchło Powstanie Warszawskie. 70 rocznicę największego zrywu Armii Krajowej i akcji zbrojnej podziemia przeciw okrutnej niemieckiej okupacji, uczczono w całej Polsce. Hołd wszystkim walczącym o niepodległość naszego kraju oddali także bełchatowianie. Punktualnie o godz. 17:00 w mieście zawyły syreny. W centrum Miasta – przy parafii Farnej zgromadzili się mieszkańcy, a wśród nich dorośli, seniorzy oraz dzieci i młodzież. Minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich walczących w Powstaniu. Prezydent Marek Chrzanowski oraz delegacje instytucji, stowarzyszeń i szkół złożyli kwiaty pod pomnikiem „Pamięci Bełchatowian”. W okolicznościowym przemówieniu Franciszek Zochniak, żołnierz AK, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Koło w Bełchatowie podkreślał, że Powstanie Warszawskie to największy zryw militarnego Polskiego Państwa Podziemnego i w błędzie są ci, którzy uważają, że nie miało ono sensu. Akcentował również ważność patriotyzmu i miłości do ojczyzny.
Po uroczystości – w Oratorium im. Jana Pawła II odbyła się okolicznościowa prelekcja. Wykład wygłosił dr Dariusz Rogut. Później mieszkańcy mieli okazję obejrzeć film o Powstaniu Warszawskim. Przez dwie godziny, w czterech punktach Miasta – w okolicy parafii Farnej, ronda im. gen Władysława Andersa, PGE Gigantów Mocy i ronda w pobliżu Parku Wolności, zostały ustawione symboliczne krzyże z nazwiskami poległych powstańców. Bełchatowscy harcerze rozdawali zaś ulotki przybliżające historię Powstania Warszawskiego.
Warto przypomnieć, że 30 lipca podczas oficjalnych obchodów rocznicy Powstania prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej. „Znak Polski Walczącej, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej (…). Otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej” – zapisano w ustawie, która przewiduje również, że kto publicznie znieważa znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny.
Powstanie Warszawskie było największym zrywem Armii Krajowej i akcją zbrojną podziemia. Jego celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle okrutnej niemieckiej okupacji, pod którą Polska znajdowała się od września 1939 r. Podczas walk poległo ok. 18 tysięcy powstańców i 180 tysięcy cywilów, a miasto legło w ruinie. Dokładnych danych prawdopodobnie nie poznamy jednak nigdy. Choć powstanie zakończyło się klęską, to bohaterska walka oddziałów Armii Krajowej wniosła nadzieję do okupowanej Warszawy. Dla kolejnych pokoleń Polaków Powstanie Warszawskie stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.
Autor: AD-A
a.duda@um.belchatow.pl