Bełchatowscy uczniowie w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej mogą ubiegać się o stypendia i zasiłki szkolne przyznawane przez Prezydenta Marka Chrzanowskiego. Nabór wniosków rusza 1 września.
„Do 15 września uczniowie zamieszkali na terenie Bełchatowa mogą składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego. Warunkiem jego otrzymania jest spełnianie kryterium dochodowego. Stypendium będzie przysługiwać uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów w rodzinie – nie mogą one przekroczyć (w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku) 456 zł netto na osobę” – mówi Beata Kwiecińska-Pintos, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Bełchatowa.
Pomoc materialna w postaci stypendium szkolnego przysługuje:
-
uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych oraz słuchaczom kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych lub kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do dnia ukończenia 24 roku życia;
-
wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, realizację odpowiednio – obowiązku szkolnego i obowiązku nauki – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
-
uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Warunkiem ubiegania się o przyznanie pomocy materialnej jest złożenie w odpowiednim terminie (do 15 września uczniowie, do 15 października słuchacze kolegiów) wniosku o przyznanie stypendium oraz załączenie do wniosku zaświadczenia lub oświadczenia o sytuacji rodzinnej i materialnej.
Inną formą pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest zasiłek szkolny. Stanowi on pomoc incydentalną, nadzwyczajną – inną niż stypendium szkolne. „Zasiłek może być przyznawany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Z uwagi na jego funkcję – środka doraźnej pomocy w sytuacji nieplanowanej – termin ubiegania się o niego jest ograniczony do dwóch miesięcy od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego jego przyznanie” – dodaje Beata Kwiecińska-Pintos.
Pomoc materialna w postaci zasiłku szkolnego może być przyznana w przypadku:
-
śmierci rodziców lub prawnych opiekunów;
-
klęski żywiołowej;
-
urodzenia dziecka;
-
wydatków związanych z długotrwałą chorobą ucznia;
-
innych szczególnych okoliczności.
Warunkiem ubiegania się o przyznanie pomocy materialnej jest wniosek o przyznanie zasiłku oraz zaświadczenie np. z policji, lekarskie, dokument USC, które udokumentuje okoliczności opisane we wniosku.
Osobami uprawnionymi do złożenia wniosków o stypendium i zasiłek są rodzice, prawni opiekunowie, pełnoletni uczeń, a także dyrektor szkoły.
Pomoc w postaci stypendium lub zasiłku powinna być przeznaczona na pokrycie kosztów edukacji, m.in. na zakup podręczników, przyborów szkolnych – zeszytów, długopisów, tornistra, opłaty za zajęcia dodatkowe, a także zakup słowników, encyklopedii, lektur oraz obuwia zmiennego, stroju na zajęcia wychowania fizycznego.
Stypendia i zasiłki będą realizowane poprzez zwrot wydatków. Wnioskodawcy są zobowiązani do przedstawienia dokumentów – imiennej faktury, rachunku, potwierdzających poniesione wydatki.
Formularze można otrzymać w szkołach, Wydziale Oświaty Urzędu Miasta w Bełchatowie lub pobrać TUTAJ.
Wypełnione wnioski wraz z dołączonymi dokumentami i zaświadczeniami należy złożyć bezpośrednio w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta Bełchatowa
Autor: AR
agnieszka.rogaczewska@um.belchatow.pl