Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

zbiorka pomoc ukrainie 5986Od poniedziałku, 21 marca bełchatowianie, którzy chcą wesprzeć Ukraińców, mogą przynosić dary do Urzędu Miasta przy Kościuszki 1.  Będzie to jedyny punkt, w którym miasto prowadzi zbiórkę. Dwa pozostałe w Szkole Podstawowej nr 5 w Grocholicach oraz w Gwarku zostaną z tej akcji wyłączone.

 

W Bełchatowie przybywa Ukraińców uciekających przed wojną toczącą się na terenie ich ojczyzny. Obecnie w naszym mieście schronie znalazło ponad pół tysiąca osób. Ta liczba ciągle się zmienia. Jedne osoby przyjeżdżają, inne udają się w dalszą podróż. Są to przede wszystkim kobiety z dziećmi. Mieszkają w domach bełchatowian, którzy przyjęli ich pod swój dach. – To ogromny wyraz ludzkiej solidarności. Wojna to  straszne doświadczenie, szczególnie gdy dotyka bezbronne dzieci, kobiety i cywilów. Dziękuję mieszkańcom naszego miasta za wsparcie, jakie okazują każdego dnia Ukraińcom – mówi Łukasz Politański wiceprezydent Bełchatowa.

 

Bełchatowianie i ich goście wspierani są  przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pomoc rzeczowa, w tym żywność udzielana jest dzięki darom, jakie mieszkańcy przekazali do tej pory.

 

- Dotychczas otwarte były trzy punkty, w których mieszkańcy zostawiali to, czym chcieli się podzielić.  Dwa z nich w szkole w Grocholicach oraz w Gwarku od poniedziałku, będą nieczynne. Nadal będzie można dary zostawiać w Urzędzie Miasta przy Kościuszki 1 – informuje Łukasz Politański wiceprezydent Bełchatowa. Dziękuję wszystkim  ludziom dobrej woli, wolontariuszom z PCK i naszym harcerzom, którzy nieustannie nas wspierają – dodaje wiceprezydent Politański.

 

Punkt przy Kościuszki czynny jest w godzinach pracy urzędu, czyli w poniedziałki środy i czwartki od 7:30 do 15:30, we wtorki od 8:00 do 18:00 z kolei w piątki od 7:30 do 13:30.   

 

Ze zbiórki wyłączona zostanie szkoła. W Gwarku nadal będzie się mieścił punkt zbiorczy. To tam wszystkie przekazane przez bełchatowian rzeczy,  są na bieżąco segregowane i przekazywane do MOPS-u. Ośrodek z kolei wydaje potrzebne rzeczy uchodźcom. To zarówno pomoc rzeczowa, żywność, środki higieny osobistej, chemia domowa, jak i ubrania, czy cały niezbędny najmłodszym dzieciom asortyment.

 

Z tej formy wsparcia uchodźcy mogą korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 17:00. Wystarczy przyjść do budynku przy Staszica 18, i tam na miejscu wziąć to co jest akurat niezbędne. Potrzeby można również zgłaszać telefonicznie pod nr 505 957 655 lub 798 910 109.

 

W weekendy paczki żywnościowe można odbierać w Straży Miejskiej. Również u strażników, całodobowo dostępne są pakiety podstawowe, dla tych Ukraińców, którzy dopiero dotarli do Bełchatowa.

 

Uchodźcy z Ukrainy mogą również otrzymać wsparcie z Banku Żywności. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyjmuje zapisy. Szczegółowe informacje można znaleźć https://www.belchatow.pl/aktualnosci/10002-pomoc-zywnosciowa-dla-obywateli-ukrainy

 

KR

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl