Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaPora na rekrutację do miejskich podstawówek

Pora na rekrutację do miejskich podstawówek

Pora na rekrutację do miejskich szkół podstawowych
Miejskie podstawówki pozwalają uczniom rozwijać swoje talenty i zainteresowania
Rodzice mogą już zapisywać swoje pociechy do miejskich podstawówek. Rekrutacja do klas pierwszych oraz zerówek właśnie ruszyła. Wnioski dostępne są w każdej z placówek, można je także pobrać z ich oficjalnych stron internetowych. Dokumenty można składać do 15 marca.

Na nowych uczniów czeka osiem miejskich szkół podstawowych. Dla rodziców wybór placówki, do której 1 września poślą swoją pociechę, to niezwykle istotny moment.

– Pierwsze lata nauki są kluczowe. To właśnie na nich opiera się dalsza edukacja naszych dzieci. Dlatego jako miasto dokładamy wszelkich starań, by prowadzone przez nas placówki oferowały przede wszystkim wysoką jakość nauczania. Gwarantuje to wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna, a także nowoczesne pracownie przedmiotowe i boiska. Poza tym w miejskich szkołach stawiamy na rozwój talentów i szerokich zainteresowań uczniów – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa odpowiedzialny m.in. za oświatę. – Zachęcam gorąco rodziców do zapoznania się z ofertą miejskich szkół. Dobrą okazją do tego będą także organizowane w szkołach Dni Otwarte. Będzie można porozmawiać z dyrekcją i nauczycielami na temat chociażby organizacji szkoły czy nauczania. Poza tym rodzice będą mogli zobaczyć wyposażenie klas, a kandydaci na uczniów poznać swoich przyszłych kolegów – dodaje wiceprezydent Politański.

Podstawowa zasada rekrutacji, o której powinni pamiętać rodzice, to rejonizacja. Oznacza to, że do danej szkoły prowadzonej przez miasto w pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci, które mieszkają w obwodzie konkretnej placówki. Jeśli rodzice wybiorą dla swojego dziecka szkołę spoza rejonu, może ono również zostać przyjęte. Pod warunkiem jednak, że po naborze podstawowym w placówce będą jeszcze wolne miejsca.

Warto także nadmienić, że w procesie rekrutacji liczy się także to, czy do wybranej szkoły uczęszcza już rodzeństwo kandydata. Równie istotny będzie fakt korzystania przez przyszłego ucznia z edukacji przedszkolnej właśnie w tej konkretnej placówce. Wśród kryteriów jest także ten dotyczący mieszkania w rejonie szkoły dziadków wspierających rodziców w opiece nad dziećmi. Ponadto komisja kwalifikująca kandydatów do przyjęcia będzie uwzględniać ewentualne orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dziecka.

Jednocześnie przypominamy, że wnioski o przyjęcie do klasy pierwszej powinni też złożyć rodzice dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w zerówce działającej w danej szkole podstawowej.

Wnioski rekrutacyjne można pobrać bezpośrednio w każdej z bełchatowskich szkół. Są one również dostępne na stronach internetowych placówek. Do wniosku należy dołączyć także inne dokumenty, m.in. akt urodzenia dziecka. W zależności od konkretnego przypadku, wymagane są także zaświadczenia o wielodzietności, samotnym wychowywaniu dziecka czy orzeczenie o niepełnosprawności w rodzinie.

Dokumenty można składać od 5 lutego do 15 marca.  Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych szkoły wywieszą 22 marca. Następnie do 29 marca rodzice i opiekunowie będą mieć czas na deklarację, czy ich dziecko będzie korzystać z danej placówki. Ostateczne listy poznamy 29 marca. Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się zaś 3 czerwca.

>>> Czytaj też: Zapisz swoje dziecko do miejskiego przedszkola

AP