Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaPosprzątaj po psie – to nie „kupa” roboty

Posprzątaj po psie – to nie „kupa” roboty

Uczniowie Uczniowie „Czwórki” wiedzą już, jak odpowiedzialnie wyprowadzać psy

 

Jak co roku bełchatowska Straż Miejska prowadzi akcję „Pokaż klasę! Posprzątaj po swoim psie”. W trakcie spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 strażnicy mówili o obowiązkach właścicieli czworonogów, a także uczyli bezpiecznego zachowania w kontakcie ze zwierzętami.

 

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości, wyprowadzając zwierzę domowe na spacer jesteśmy zobowiązani do ochrony terenów przed zanieczyszczeniami. Chodzi tu m.in. o psie odchody. Tyle teoria. W praktyce wygląda to niestety inaczej. Część osób ignoruje zasadę sprzątania po czworonogu i pozostawia niemiłe „niespodzianki” innym mieszkańcom w parku miejskim, na trawnikach i ogólnodostępnych chodnikach. By zminimalizować ten problem, bełchatowska Straż Miejska od lat prowadzi akcję „Pokaż klasę! Posprzątaj po swoim psie”. W myśl zasady, że edukację należy rozpoczynać jak najwcześniej, strażnicy spotykają się z przedszkolakami oraz uczniami szkół podstawowych.

 

Podczas wizyty w Szkole Podstawowej nr 4 dzieci nie tylko dowiedziały się, jak istotne dla ich zdrowia jest usuwanie psich odchodów, ale jaką pozycję przyjąć w przypadku ataku psa. – Podczas zajęć staramy się uczulać dzieci na obowiązki, jakie ciążą na właścicielach psów. Dzieci szybciej się uczą i chcą wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Natomiast dorośli, mimo tego, że doskonale wiedzą o tym, że trzeba sprzątać po psie, mają przed tym opory – mówi strażnik Jagoda Nieborak. – Takie akcje w szkołach i przedszkolach są potrzebne. Dzieci dostają wyraźny sygnał, że nie sprzątając po swoim psie, postępujemy źle. Co więcej, dowiadują się, że w przypadku kontaktu z nieuprzątniętymi odchodami, w których znajdować się mogą np. nicienie czy tasiemce, narażeni jesteśmy na różne choroby odzwierzęce – dodaje Aneta Gudajczyk, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 4.

Jak mówi Piotr Barasiński, komendant bełchatowskiej Straży Miejskiej, problem zalegających na trawnikach psich odchodów w Bełchatowie jest coraz mniej odczuwalny. – Jest to ważna sprawa. Po kilku latach naszych akcji widzimy postęp, jest coraz lepiej na terenie miasta, ale mamy jeszcze dużo do zrobienia. Dlatego apelujemy do wszystkich, którzy mają psy i spacerują ze swoimi czworonogami w mieście: zwracajmy na siebie uwagę, przypominajmy sobie o obowiązku sprzątania. W ten sposób dbamy o zwierzęta i własne zdrowie, ale także o środowisko. Bądźmy odpowiedzialni i uczmy się tej odpowiedzialności od dzieci – dodaje komendant Piotr Barasiński.

Przypomnijmy, że na bełchatowskich trawnikach stoi ponad osiemdziesiąt koszy na psie odchody. Jeśli akurat żadnego nie ma w pobliżu, woreczek można również wyrzucić do pojemnika na zmieszane odpady komunalne. Jednocześnie Straż Miejska apeluje o sygnały, w których częściach Bełchatowa jest potrzeba dostawienia pojemników.

 

AP

 

Akcję informacyjną Straż Miejska prowadzi zawsze wiosnąAkcję informacyjną Straż Miejska prowadzi zawsze wiosną

 

Spotkanie ze strażnikami miejskimi to duża porcja wiedzy dla najmłodszychSpotkanie ze strażnikami miejskimi to duża porcja wiedzy dla najmłodszych