14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy. I to właśnie tego dnia w Bełchatowie powstała lokalna grupa wsparcia dla diabetyków oraz ich rodzin. Jak mówi wiceprezydent Bełchatowa Agnieszka Ludwiczak-Maszewska, ta prozdrowotna inicjatywa prezydenta Patryka Marjana, z pewnością przełoży się na poprawę jakości życia rodziców dzieci cukrzycowych.
Powstała bełchatowska grupa wsparcia dla diabetyków
A wiedza na temat tej choroby jest w walce z nią kluczowa. Specjaliści podkreślają, że niezwykle istotna jest w tym przypadku profilaktyka oraz regularne badania. – To jest choroba, która działa z ukrycia, podstępnie. Bardzo długo nawet nie wiemy, że chorujemy, nie zauważamy objawów. O tym, że mamy cukrzycę najczęściej dowiadujemy się, kiedy jest ona już mocno zaawansowana. Wtedy mamy już do czynienia z jej powikłaniami. Dlatego też musimy się badać. Przynajmniej raz w roku sprawdzić poziom cukru we krwi. Szczególnie, kiedy w naszej rodzinie ktoś już choruje. Musimy też pamiętać, że cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Może ona dotknąć każdego z nas – wyjaśnia prezes Fundacji dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą Dagmara Staniszewska.
Zainteresowanie spotkaniem było bardzo duże. Świadczy to o tym, że taka lokalna grupa wsparcia była po prostu potrzebna. Dzięki temu rodzice, dzieci oraz osoby dorosłe zmagające się z cukrzycą będą mogły dzielić się swoimi doświadczeniami, a także pożytecznymi informacjami. Równie istotne wydaje się możliwość wysłuchania słuchanie siebie nawzajem i pomoc w codziennych trudnościach.
Zanim jednak zawiązała się grupa, wcześniej odbyły się warsztaty kulinarne dedykowane właśnie diabetykom. – Wspólnie przygotowaliśmy posiłki o niskim indeksie glikemicznym. Bo przecież cukrzyca nie oznacza, że nie można jeść słodkiego. Trzeba tylko używać innego, jak mówimy „lepszego” cukru – zaznacza Aleksandra Siwek, edukator diabetologiczny Fundacji dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą.
>>> Zobacz fotogalerię: Spotkanie inaugurujące powstanie grupy wsparcia dla diabetyków
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli ktoś chce dołączyć do grupy, warto skontaktować się z fundacją pod numerem tel. 795 030 990.