Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościPowstała bełchatowska grupa wsparcia dla diabetyków

Powstała bełchatowska grupa wsparcia dla diabetyków

Powstała bełchatowska grupa wsparcia dla diabetyków
Powstanie grupy wsparcia to jedno z miejskich działań ukierunkowanych na walkę z cukrzycą
Najpierw były warsztaty kulinarne, później spotkanie inaugurujące powstanie bełchatowskiej grupy wsparcia dla diabetyków. To kolejne z miejskich działań prozdrowotnych, które miasto realizuje wspólnie z Fundacją dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą.

14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy. I to właśnie tego dnia w Bełchatowie powstała lokalna grupa wsparcia dla diabetyków oraz ich rodzin. Jak mówi wiceprezydent Bełchatowa Agnieszka Ludwiczak-Maszewska, ta prozdrowotna inicjatywa prezydenta Patryka Marjana, z pewnością przełoży się na poprawę jakości życia rodziców dzieci cukrzycowych.

– Doskonale zdaję sobie sprawę, że bycie rodzicem diabetyka to wiele wyzwań. Przez 25 lat pracowałam jako nauczyciel i wiem, że zależy Państwu na tym, aby Wasze dzieci były w szkołach czy przedszkolach bezpieczne. Mogę zapewnić, że leży to także na sercu wszystkim dyrektorom oraz pedagogom miejskich placówek. Jestem pewna, że współpraca, jaką nawiązaliśmy z Fundacją, przełoży się na większą wiedzę na temat cukrzycy. A co za tym idzie, także na większą świadomość potrzeb dzieci zmagających się z tą chorobą – podkreśla wiceprezydent Ludwiczak-Maszewska.

Powstała bełchatowska grupa wsparcia dla diabetyków

A wiedza na temat tej choroby jest w walce z nią kluczowa. Specjaliści podkreślają, że niezwykle istotna jest w tym przypadku profilaktyka oraz regularne badania. – To jest choroba, która działa z ukrycia, podstępnie. Bardzo długo nawet nie wiemy, że chorujemy, nie zauważamy objawów. O tym, że mamy cukrzycę najczęściej dowiadujemy się, kiedy jest ona już mocno zaawansowana. Wtedy mamy już do czynienia z jej powikłaniami. Dlatego też musimy się badać. Przynajmniej raz w roku sprawdzić poziom cukru we krwi. Szczególnie, kiedy w naszej rodzinie ktoś już choruje. Musimy też pamiętać, że cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Może ona dotknąć każdego z nas – wyjaśnia prezes Fundacji dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą Dagmara Staniszewska.

Zainteresowanie spotkaniem było bardzo duże. Świadczy to o tym, że taka lokalna grupa wsparcia była po prostu potrzebna. Dzięki temu rodzice, dzieci oraz osoby dorosłe zmagające się z cukrzycą będą mogły dzielić się swoimi doświadczeniami, a także pożytecznymi informacjami. Równie istotne wydaje się możliwość wysłuchania słuchanie siebie nawzajem i pomoc w codziennych trudnościach.

Zanim jednak zawiązała się grupa, wcześniej odbyły się warsztaty kulinarne dedykowane właśnie diabetykom. – Wspólnie przygotowaliśmy posiłki o niskim indeksie glikemicznym. Bo przecież cukrzyca nie oznacza, że nie można jeść słodkiego. Trzeba tylko używać innego, jak mówimy „lepszego” cukru – zaznacza Aleksandra Siwek, edukator diabetologiczny Fundacji dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą.

>>> Zobacz fotogalerię: Spotkanie inaugurujące powstanie grupy wsparcia dla diabetyków

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli ktoś chce dołączyć do grupy, warto skontaktować się z fundacją pod numerem tel. 795 030 990.

Uczestnicy warsztatów kulinarnych przygotowali potrawy o niskim indeksie glikemicznym
Uczestnicy warsztatów kulinarnych przygotowali potrawy o niskim indeksie glikemicznym