Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaPoznaj dzieje wysiedlonych podbełchatowskich wsi

Poznaj dzieje wysiedlonych podbełchatowskich wsi

Budowa bełchatowskiego zagłębia energetycznego spowodowała wysiedlenie kilkunastu wsi; foto: Muzeum RegionalneBudowa kopalni i elektrowni spowodowała wysiedlenie kilkunastu wsi; foto: Muzeum Regionalne

 

Prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska wraz z Muzeum Regionalnym zapraszają do udziału w spotkaniu z mieszkańcami wsi, które kilkadziesiąt lat temu zostały wysiedlone pod budowę kopalni i elektrowni. W najbliższą niedzielę, 23 października, będzie można poznać historię naszego miasta i regionu z punktu widzenia osób, które musiały opuścić swoje rodzinne domy i miejscowości.

Dwa największe bełchatowskie zakłady pracy, czyli kopalnia i elektrownia, powstały na terenie kilkunastu wsi, których mieszkańcy zostali wysiedleni. Mowa m.in. o Kucowie, Stawku, Grabku, Piaskach, Woli Grzymalinie, Rogowcu czy Kamieniu. Część z wysiedlonych zamieszkała w Bełchatowie i to właśnie tu stworzyła „swoje drugie miejsce na ziemi”. W większości byli to ludzie w wielu tzw. produkcyjnym. Sytuacja wyglądała zgoła inaczej w przypadku osób starszych, którym trudno było opuszczać ojcowiznę.

 

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, których hasłem było „Połączeni dziedzictwem”, bełchatowskie Muzeum Regionalne zorganizowało pogadankę na ten temat oraz wycieczkę do wybranych wysiedlonych miejscowości. I to właśnie wtedy narodził się pomysł zorganizowania spotkania, jakie może był okazją do wspomnień, ale nie tylko. Wspomnienia byłych mieszkańców wsi, które zniknęły już z naszego krajobrazu stanowią unikatowe świadectwo ostatnich kilkudziesięciu lat naszego regionu i miasta.

Podczas spotkania, które odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 23 października, będzie można także obejrzeć prezentację muzealnych zbiorów dotyczących historii budowy kopalni i elektrowni – map, dokumentów i zdjęć. Przyjść może każdy, kto chciałby poznać historię Bełchatowa i okolicznych miejscowości opowiedzianą z nieco innej, bardziej osobistej perspektywy. Początek spotkania w Muzeum Regionalnym o godz. 15:00.

 

AP

 

Plakat dot. spotkania Plakat dot. spotkania „stracone dziedzictwo – o wysiedlonych wsiach”