Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaPoznaj kulturę Słowian na muzealnym pikniku

Poznaj kulturę Słowian na muzealnym pikniku

Podczas pikniku będzie można poznać tradycyjne słowiańskie rzemiosła; fot. Muzeum RegionalnePodczas pikniku będzie można poznać tradycyjne słowiańskie rzemiosła; fot. Muzeum Regionalne

 

Pokazy dawnych rzemiosł, sztuki kulinarnej Słowian i wczesnośredniowiecznych walk oraz występy zespołów folklorystycznych – tak zapowiada się „Sierpniowa Spasówka”, na którą wszystkich bełchatowian zaprasza prezydent Mariola Czechowska. Piknik Słowiański organizowanych przez Muzeum Regionalne odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia, w parku Olszewskich.

Duża część prasłowiańskich świąt stanowiła podziękowania i ceremonie dziękczynne dla różnych bóstwa. Miało to związek z traktowaniem przez naszych przodków pór roku niczym istoty boskie. Według pradawnych wierzeń odchodzące lato pozostawiało przeróżne dary. Były to zboża zbierane z pól, owoce z sadów, zwierzęta w latach i ryby w rzekach. Gdy magazyny wypełniły się jedzeniem, dawni mieszkańcy wsi wyrażali swoją radość przez urządzanie zabaw i ceremonii w ramach podziękowań bogom za opiekę, a także prosili o podobną pomoc w roku następnym. I to właśnie do tych słowiańskich tradycji nawiązywać będzie piknik, jaki organizuje bełchatowskie Muzeum Regionalne.

– Będzie to typowo folkowa impreza, w trakcie której chcemy przybliżyć bełchatowianom kulinarną sztukę dawnych Słowian, a także ich tradycje oraz kulturę. Poza tym zależy nam na przybliżeniu historii początków słowiańszczyzny, także na naszych terenach. Pamiętajmy, że tzw. pierwsze pięć minut historii Bełchatowa miało miejsce w XIX wieku, gdy przemysł włókienniczy zagościł tutaj na dobre. Bełchatów rozwijał się bardzo prężnie i szybko właśnie dzięki temu przemysłowi. Dlatego na naszym pikniku staną też stoiska rzemieślnicze, przy których będzie można zobaczyć jak pracuje garncarz i jak się dawniej tkało szaty lniane – opowiada dyrektor Muzeum Regionalnego, Marek Tokarek. – To nie wszystko, co przygotowujemy dla naszych gości. Przede wszystkim będą oni mogli spróbować innych atrakcji, także tych kulinarnych, bo to przecież Spasówki. Nie zabraknie miodów oraz innych tradycyjnych przysmaków i smakołyków, które przygotują specjalnie na tę okazję okoliczne koła gospodyń wiejskich.

Dla miłośników średniowiecznego oręża muzeum ma również kilka interesujących propozycji. W jego uczestnicy będą mogli nauczyć się sztuki dawnej walki. – Będzie można spróbować, jak się machało mieczem dwustronnym i dwuręcznym, który ważył prawdopodobnie kilkanaście kilogramów. Poza tym chętni będą mogli sprawdzić swoje umiejętności strzelania z łuku – dodaje dyrektor Tokarek. Ponadto w programie znalazły się koncerty grup folklorystycznych oraz zespołu Pilczanie.

Piknik Słowiański „Sierpniowa Spasówka” odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia, w parku Olszewskich. Zabawa rozpocznie się o godz. 15:00 i potrwa do 19:00.

 

AP

 

W trakcie W trakcie „Sierpniowej Spasówki” przewidziano degustacje tradycyjnych smakołyków; fot. Muzeum Regionalne

 

Plakat promujący sierpniowy Piknik SłowiańskiPlakat promujący sierpniowy Piknik Słowiański