Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościProfilaktyka dla kobiet

Profilaktyka dla kobiet

14 marca – kolejna szansa na zrobienie bezpłatnych badań mammograficznych. Nie czekaj – już dziś zapisz się na mammografię!

 

Prezydent Bełchatowa kontynuuje dobrą praktykę związaną z organizacją cyklu bezpłatnych mammografii. Już 14 marca w centrum Miasta – w pobliżu Miejskiego Centrum Kultury, po raz kolejny stanie mammobus, gdzie bełchatowianki bezpłatnie będą mogły wykonać mammografię. Badania realizowane są w ramach „Programu Profilaktyki Raka Piersi” finansowanego jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mogą z nich skorzystać bełchatowianki w wieku od 50 do 69 lat, u których w ciągu ostatnich dwóch lat nie była przeprowadzana refundowana mammografia. Aby skorzystać z badania należy się wcześniej zapisać pod nr tel. /44/ 733-51-59. Do rejestracji telefonicznej trzeba przygotować numer PESEL i numer telefonu. Badania będą przeprowadzane w godz. 9:00-17:00. Każda mieszkanka zostanie zapisana na konkretną godzinę.

„Miasto podejmuje działania ukierunkowane na wspieranie zdrowia. Mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne mieszkanek Bełchatowa chcemy, aby dobra praktyka była kontynuowana, dlatego po raz kolejny organizujemy cykl bezpłatnych mammografii” – mówi prezydent Marek Chrzanowski. Badania będą prowadzone w każdy drugi piątek miesiąca aż do listopada. Wyjątkiem jest czerwiec – wówczas mieszkanki Bełchatowa będą mogły skorzystać z mammografii czterokrotnie – w pierwszy piątek i sobotę miesiąca oraz w drugą i trzecią niedzielę miesiąca. Terminy wszystkich wizyt mammobusu w Bełchatowie są dostępne w kalendarzu badań mammograficznych, który można znaleźć na www.belchatow.pl w zakładce „mieszkaniec” – „rodzina, zdrowie, pomoc społeczna”.

 

Mammografia w Bełchatowie cieszy się dużą popularnością wśród pań, które mają coraz większą świadomość, że profilaktyczne badanie piersi może uchronić przed chorobą. Z badań finansowanych przez NFZ mogą korzystać bełchatowianki w wieku od 50 do 69 lat, u których w ciągu ostatnich dwóch lat nie była przeprowadzana refundowana mammografia. W ubiegłym roku z bezpłatnych badań skorzystało aż 788 kobiet. Mammobus – mobilny odpowiednik ośrodka diagnostycznego z wyspecjalizowanym sprzętem pojawił się na placu Narutowicza czternaście razy. Mammografia jest jednym z najważniejszych badań umożliwiających wczesne wykrycie raka piersi. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium daje olbrzymie szanse na wyleczenie. Pozwala zastosować mniej inwazyjne metody leczenia, zapobiegać powstawaniu przerzutów, co wiąże się z przedłużeniem życia chorych. Dlatego każda kobieta, a w szczególności panie po 50 roku życia, przynajmniej raz na dwa lata powinna wykonać takie badanie. Sprzyja temu fakt, iż Miasto po raz kolejny organizuje cykl bezpłatnych mammografii. Gorąco zachęcam wszystkie panie do skorzystania z badania, które jest całkowicie bezpieczne i niekłopotliwe. Profilaktyka może uratować nasze życie” – mówi Barbara Ogrodniczak, Prezes Bełchatowskiego Stowarzyszenia „Amazonki”.

 

Autor, zamieściła: AD-A

a.duda@um.belchatow.pl