Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaPrzed nami bełchatowski Festiwal Sztuki Jabłka

Przed nami bełchatowski Festiwal Sztuki Jabłka

Zdjęcie z hasłem F/S/J - bełchatowski Festiwal Sztuki Jabłka
Bełchatowski Festiwal Sztuki Jabłka zbliża się wielkim krokami. Tradycyjnie będą to trzy dni wypełnione artystycznymi wydarzeniami. Wśród nich koncerty, wystawy, spektakle, pokazy etiud, ale też warsztaty i literackie spotkania. Dlatego już dziś zarezerwujcie sobie czas od 29 września do 1 października.

Bełchatowski Festiwal Sztuki Jabłka to impreza cykliczna, która na stałe wpisała się w kalendarz miejskich wydarzeń. W tym roku odbędzie się już po raz siódmy. Od samego początku FSJ łączy kilka dziedzin sztuki i wielu twórców. Podobnie będzie i tym razem. Prezydent Mariola Czechowska, która jest pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu, tradycyjnie do udziału w nim zaprosiła różnorodnych lokalnych artystów.

– Będzie muzycznie i literacko. Zaplanowaliśmy między innymi wydarzenia filmowe, wystawy, a także spektakl i warsztaty kulinarne. Mamy też nowości. Po raz pierwszy podczas Festiwalu Sztuki Jabłka odbędą się warsztaty włókiennicze, które poprowadzi absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Tradycyjnie nasze wydarzenia będą się odbywać w różnych miejscach, także w lokalnych pubach i galeriach handlowych – mówi Agnieszka Rogaczewska, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Bełchatowa.

Bełchatowski Festiwal Sztuki Jabłka – wystąpi Kalinovski

FSJ rozpocznie się w piątek 29 września i potrwa przez cały weekend.

Na pierwszy wieczór zaplanowany jest koncert gwiazdy tegorocznego FSJ. Mowa o Klinovskim, który zagra w MCK PGE Gigantach Mocy.  Adam Kalinowski to wokalista i gitarzysta, zdobywca drugiego miejsca w XI edycji talent show „The Voice of Poland”. Artysta promuje obecnie swój debiutancki krążek, zatytułowany „Być Może Ostatnia Płyta”. Koncert, podobnie jak wszystkie festiwalowe wydarzenia, jest bezpłatny.

Do tego warsztaty kulinarne z jabłkiem w tle, spektakl uliczny „Kamienny” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop” i spotkanie „Jabłecznik literacki”, podczas którego zaprezentują się lokalni pisarze. Zaplanowany jest również wernisaż wystawy Justyny Kloczkowskiej.

Sobota to głównie koncerty. Wystąpią zespoły Vademcum i Amarok. Będzie też koncert jazzowy. Wcześniej wystartuje gra miejska, którą wspólnie z miastem przygotują harcerze. W planach są również warsztaty. Ostatni dzień, czyli niedziela to m.in. pokaz etiud łódzkiej filmówki, wernisaż Darii Solar i koncert Haze Acustic Trio.

Podobnie, jak w latach poprzednich i tym razem w Festiwal Sztuki Jabłka włączą się bełchatowskie lokale gastronomiczne. Będzie można skosztować specjalnych dań i deserów. A ich bohaterem będzie oczywiście jabłko. Miasto przygotowało także festiwalowe gadżety, które będą dostępne podczas wydarzeń. Do zdobycia będą również limitowaną edycję festiwalowych jabłek.

Na tym nie koniec. Wkrótce będzie znany cały plan bełchatowskiego Festiwalu Sztuki Jabłka. Zachęcamy też do śledzenia facebook’owego profilu pod nazwą: Festiwal Sztuki Jabłka.

– Zdradzamy już kilka festiwalowych wydarzeń. Liczymy, że przypadną mieszkańcom do gustu. Lada moment opublikujemy także szczegóły harmonogram imprez – informuje Agnieszka Rogaczewska, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Bełchatowa.

Mecenasem i Sponsorem Kultury jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

ADA