Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościPrzedsiębiorco pamiętaj założyć profil na PUE ZUS

Przedsiębiorco pamiętaj założyć profil na PUE ZUS

PUE ZUS to narzędzie, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez ZUSPUE ZUS to narzędzie, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez ZUS

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od nowego roku każdy płatnik składek musi posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Platforma ta to narzędzie ułatwiające dostęp do usług świadczonych przez ZUS. Jednym z jej najważniejszych elementów jest portal PUE, dzięki któremu załatwisz większość spraw przez internet. Dotychczas obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS dotyczył płatników rozliczających składki za ponad 5 osób. Od 1 stycznia 2023 r. wymóg obejmie już jednak wszystkich przedsiębiorców. Profil trzeba założyć do 30 grudnia 2022 r.

 

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby skorzystać z pomocy przy założeniu profilu, będą mieć taką szansę. We wtorek, 22 listopada w Urzędzie Miasta Bełchatowa w godz. 9:00-14:00 dostępny będzie przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pomoże on założyć profil i odpowie na wszelkie pytania w tym zakresie.  

 

Co daje profil:

  • wgląd w dane firmy w ZUS,
  • szybką informację o zwolnieniu lekarskim – zwolnienie jest przesyłane bezpośrednio na profil PUE ZUS,
  • stały dostęp do zwolnień lekarskich zatrudnianych pracowników oraz możliwość eksportu zwolnień,
  • możliwość składania wniosków i dokumentów ubezpieczeniowych drogą elektroniczną a tym samym brak konieczności wizyty w ZUS.

 

Jak zarejestrować profil PUE:

Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl i wybrać opcję → Zarejestruj w PUE

 

Profil PUE zakłada zawsze osoba fizyczna, dlatego też:

  • płatnik składek – osoba fizyczna może założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie fizycznej,
  • płatnik składek – osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej – może udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej np. swojemu pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego.

 

Jak udostępnić swój profil innej osobie:

Wystarczy, że złożą Państwo nam stosowne pełnomocnictwo np. na formularzu PEL (dostępny na stronie internetowej ZUS www.zus.pl/wzory-formularzy/pelnomocnictwo). Osoba, której Państwo udzielają pełnomocnictwa, musi mieć swój profil na PUE ZUS.

 

Jak uzyskać dodatkowe informacje o profilu PUE ZUS:

  • telefonicznie – infolinia 22 560 16 00 dostępna w dni robocze (pn. – pt.) w godzinach 7:00 – 18:00. Korzystając z infolinii można wybrać profil tematyczny rozmowy,
  • podczas rozmowy on-line z naszym pracownikiem tzw. e-wizyty – wizytę można umówić przez stronę: www.zus.pl/e-wizyta,
  • w każdej placówce ZUS – nasze Sale Obsługi Klientów są czynne w poniedziałki od godz. 8:00 do 17:00, a od wtorku do piątku w godz. 8:00 – 15:00,
  • na stronie www.zus.pl.

 

Na podstawie informacji przesłanych przez

ZUS oddział w Tomaszowie Mazowieckim

 

Plakat informacyjny dot. PUE ZUS