Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaPrzedszkolaki z „Siódemki” poznały ukraińską kulturę

Przedszkolaki z „Siódemki” poznały ukraińską kulturę

Przedszkolaki mogły poznać historię i kulturę Ukrainy; fot./ PS 7Przedszkolaki mogły poznać historię i kulturę Ukrainy; fot./ PS 7

 

Tradycje i zwyczaje naszych wschodnich przyjaciół, garść wiedzy historycznej, a na koniec barszcz – tak wyglądał Dzień ukraiński w Przedszkolu Samorządowym nr 7. To kolejna odsłona autorskiego projektu edukacyjnego placówki pn. „Poznajemy Europę”.

Przedszkolaki z „Siódemki” to prawdziwi Mali Europejczycy. Dzieci obchodziły już dni: austriacki, fińskim włoski i francuski. Maluchy poznają w ten sposób położenie, flagi, kulturę i zwyczaje krajów europejskich. Kuchnia serwuje natomiast tradycyjne potrawy pochodzące z poszczególnych krajów: sernik wiedeński z czekoladą na gorąco, naleśniki fińskie, pizzę, tosty francuskie.

Ostatnio w murach przedszkola im. Krasnala Hałabały gościły panie Marta i Svitlana, których dzieci chodzą właśnie do PS nr 7. Podczas Dnia ukraińskiego panie opowiadały maluchom o tradycjach i zwyczajach naszego wschodniego sąsiada. Przedszkolaki poznały tradycyjny ukraiński strój kobiecy, zwyczaje kulinarne i legendę o powstaniu herbu Ukrainy. Nauczyły się także podstawowych słów i zwrotów grzecznościowych w języku ukraińskim, na obiad zjadły zaś pyszny barszcz ukraiński.

Projekt „Poznajemy Europę”, który realizuje miejskie przedszkole nr 7, jest elementem realizacji priorytetu polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/2023, który zachęca do „sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy”.

 

Maluchy nauczyły się także kilku zwrotów w języku ukraińskim; fot./PS 7Maluchy nauczyły się także kilku zwrotów w języku ukraińskim; fot./PS 7