Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaZapisz dziecko do miejskiego przedszkola

Zapisz dziecko do miejskiego przedszkola

Rekrutacja do miejskich przedszkoli ruszyła.
Na maluchy czeka dziewięć miejskich przedszkoli. Nabór trwa do 15 marca
Ruszyła rekrutacja do miejskich przedszkoli. Na maluchy czeka prawie 430 miejsc. Do wyboru jest dziewięć placówek, wśród nich także przedszkole integracyjne i Montessori. Nabór trwa do 15 marca. Wnioski dostępne są we wszystkich placówkach, a także na ich stronach internetowych.

Zasady rekrutacji są takie same jak w latach poprzednich. W publicznych placówkach obowiązuje pięć odgórnych kryteriów ustawowych.Są one brane pod uwagę we wszystkich przedszkolach na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego. Zgodnie z nimi w pierwszej kolejności przyjmowane jest dziecko z rodziny wielodzietnej, objęte pieczą zastępczą lub wychowywane przez jednego rodzica, a także z rodzin w których występuje niepełnosprawność.

O przyjęciu dziecka nie decyduje kolejność zgłoszeń

Z kolei w drugim etapie naboru, o przyjęciu malucha do danej placówki decydują tzw. kryteria lokalne. One również od lat są takie same. Kluczową rolę odgrywa, czy maluch mieszka w Bełchatowie i to czy jest w wieku przedszkolnym. Kolejne kryteria związane są z tym, czy rodzice uczą się dziennie lub pracują – jeśli tak to czy na umowę o pracę, umowę cywilnoprawną, czy też prowadzą własną pozarolniczą działalność gospodarczą. Punkty  przyznawane są również za miejsce zamieszkania, a dokładniej odległość od przedszkola – pierwszeństwo będą miały maluchy, które mieszkają nie dalej niż 3 kilometry od wskazanego przedszkola. Liczyć się będzie także to, czy do placówki chodzi rodzeństwo kandydata.

Co ważne, o przyjęciu do przedszkola nie decyduje kolejność zgłoszeń. Rodzice muszą złożyć po prostu złożyć wniosek, a także wszystkie potrzebne dokumenty do 15 marca. Dokumenty trzeba złożyć w placówce, do której rodzic chce zapisać swoją pociechę. Lista dziewięciu miejskich przedszkoli dostępna jest TUTAJ, czyli na: www.belchatow.bip.gov.pl. Potrzebne wnioski można pobrać bezpośrednio z przedszkoli lub z ich stron internetowych.

Rekrutacja ruszyła. Miejska przedszkola czekają na dzieci

– Rodzice mają do wyboru dziewięć miejskich przedszkoli. Każde z nich jest inne, ale w każdym jest fachowa i dobra opieka, ciekawe zajęcia, nowoczesne pomoce dydaktyczne. Mamy zajęcia z języka angielskiego, jest rytmika, gimnastyka korekcyjna, szachy. Są spotkania z logopedą, psychologiem, pedagogiem i pedagogiem specjalnym. Do tego wiele różnorodnych warsztatów w ramach kół zainteresowań. Nasze placówki duży nacisk kładą również na ekologię. Stąd w wielu z nich są ogrody dydaktyczne – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.

– Dla maluchów, które po raz pierwszy pójdą do przedszkola, przygotowaliśmy ponad 400 miejsc. W latach poprzednich liczba ta była podobna. Co najważniejsze wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym, tj. od 3 do 6 lat, które wzięły udział w rekrutacji, znalazły miejsce w przedszkolu. Robimy wszystko, aby do naszych miejskich przedszkoli, przyjąć wszystkie dzieci, których rodzice czy opiekunowie deklarują taką chęć. W sytuacji, gdy brakuje miejsca w tej wybranej przez rodziców placówce, proponujemy inne przedszkole. Zapewniam, że i tym razem nie zostawimy nikogo bez opieki. Rodzice mogą więc być spokojni o miejsca dla swoich pociech w miejskich przedszkolach – dodaje wiceprezydent Łukasz Politański.

Komisje ogłoszą listy przyjętych, a także nieprzyjętych 22 marca. W kolejnych dniach, od 25 do 28 marca, opiekunowie będą mieć czas, by potwierdzić, że ich dziecko będzie uczęszczać do danej placówki. 29 marca placówki opublikują ostateczne listy przyjętych. Jeśli zajdzie taka potrzeba miasto uruchomi również rekrutację dodatkową – uzupełniającą. Miasto przewidziało ją na początek sierpnia.  

Ruszyła także rekrutacja do klas pierwszych i zerówek w miejskich szkołach podstawowych. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: “Pora na rekrutację do miejskich szkół podstawowych”.