Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościRocznica śmierci Marszałka Piłsudskiego

Rocznica śmierci Marszałka Piłsudskiego

Marszałek Józef Piłsudski został pierwszym Honorowym Obywatelem Bełchatowa Marszałek Józef Piłsudski został pierwszym Honorowym Obywatelem Bełchatowa

 

Mija dziś 88 lat od śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa. Pod jego pomnikiem, który znajduje się na Placu Wolności, w imieniu prezydent Marioli Czechowskiej złożone zostały kwiaty.

 

 

Marszałek Józef Piłsudski bez wątpienia jest jedną z najważniejszych postaci w polskiej historii.. Był wybitnym mężem stanu, współtwórcą odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, pierwszym w historii Marszałkiem Polski (w 1920 roku) oraz dwukrotnym Premierem Polski (w latach: 1926 -1928 i 1930). Wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II Rzeczpospolitej. Datę jego przyjazdu do Warszawy i objęcia zwierzchnictwa nad polskim wojskiem – 11 listopada 1918 r. ustanowiono Świętem Niepodległości.

Józef Piłsudski był ważny także dla międzywojennego Bełchatowa. 12 czerwca 1926 roku Rada Miejska Bełchatowa nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa. To pierwsze takie wyróżnienie w historii naszego grodu. Decyzją ówczesnych władz samorządowych Nowy Rynek (obecny Plac Wolności) przemianowany został na Plac Pierwszego Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Marszałek zmarł 12 maja 1935 roku. W 88. rocznicę jego śmierci, pod jego posągiem na Placu Wolności złożone zostały kwiaty.