Przedstawiciele służb mundurowych, świata nauki i bełchatowskich instytucji wzięli udział w konferencji poświęconej zagadnieniom bezpieczeństwa, w kontekście pedagogicznym.
Znalezienie odpowiedzi na pytanie jak pedagogika – jako nauka może być wykorzystywana w działalności instytucji zajmujących się profilaktyką społeczną, wsparciem społecznym i resocjalizacją – było głównym celem konferencji naukowej, która 27 marca odbyła się w Miejskim Centrum Kultury. Organizację przedsięwzięcia wsparł prezydent Marek Chrzanowski.
Ze względu na tematykę debaty, oprócz naukowców udział wzięli w niej także uczniowie bełchatowskich szkół, przedstawiciele straży miejskiej, granicznej, służb więziennych oraz osoby związane z instytucjami zajmującymi się profilaktyką uzależnień czy ośrodkami wychowawczo-resocjalizującymi. Współorganizatorem konferencji była Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie więc na sali nie zabrakło również policjantów z kilkunastu komend – na czele z insp. Renatą Kasprzyk-Papiernik, Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi oraz z insp. dr Sławomirem Barasińskim, Komendantem Powiatowej Policji w Bełchatowie. Obradom przewodniczyli: prof. Henryk Cudak, prof. Grzegorz Ignatowski oraz dr Adam Gogacz.
Prelegenci w swoich wystąpieniach mówili o roli pedagogiki w przeciwdziałaniu i zapobieganiu przestępczości oraz demoralizacji, a także inicjatywom profilaktycznym adresowanym do dzieci i młodzieży. „Chcemy inspirować do jeszcze efektywniejszego działania w zakresie pomagania instytucjom resocjalizacyjnym czy profilaktycznym. Chodzi o to, żeby stworzyć rozwiązania sytstemowe, które będą pomagać profilaktyce również w placówkach szkolnych czy domach kultury” – mówił prof. Henryk Cudak ze Społecznej Akademii Nauk, która była organizatorem spotkania.
Swój udział w konferencji zaznaczyli też uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Bełchatowa, którzy zaprezentowali spektakl profilaktyczny „Na peronie”.
Autor, zamieściła: AD-A