
„Bełchatów jako centrum transformacji energetycznej Polski” to temat VII. już Forum Gospodarczego Powiatu Bełchatowskiego. Udział w tym ważnym z punktu widzenia czekającej nasze miasto i region transformacji energetycznej wydarzeniu, wzięli przedsiębiorcy, eksperci, przedstawiciele rządu oraz samorządowcy. Wśród nich wiceprezydenci Bełchatowa – Wojciech Piasecki oraz Agnieszka Ludwiczak-Maszewska.
Forum zorganizowane przez powiat bełchatowski w całości poświęcone było przyszłości sektora węglowego, a także zagadnieniom związanym z transformacją energetyczną. Mowa np. o energii jądrowej, technologiach wodorowych czy wyzwaniach, przed jakimi staje nasze miasto, region oraz mieszkańcy.
Podczas pierwszego panelu eksperci skupili się na skali oraz dynamice kluczowych inwestycji energetycznych, infrastrukturalnych czy logistycznych. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in., na jakich zasadach firmy mogą włączać się w duże projekty publiczne. Eksperci wyjaśnili też zasady udziału w przetargach oraz możliwości współpracy z podwykonawcami.
Kolejna część skoncentrowała się na praktycznym wykorzystaniu idei local content jako narzędzia rozwoju lokalnej gospodarki. Specjaliści w tej dziedzinie szczegółowo omówili wszystkie etapy przygotowania firm do udziału w projekcie. W szczególności zaś audyt gotowości, proces certyfikacji oraz możliwość pozyskania dofinansowania.
Później przyszedł czas na dyskusję na temat transformacji energetycznej oraz jej wpływu na lokalny rynek pracy. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. tego, jakie kompetencje i zawody będą kluczowe w nadchodzących latach oraz jak przygotować się do nowych realiów gospodarczych. Szczególny nacisk paneliści położyli na edukację, przekwalifikowanie oraz współpracę między sektorem edukacji a biznesem. To właśnie one są bowiem zdaniem ekspertów podstawą do stworzenia możliwości zatrudnienia w nowoczesnej energetyce. Panel objął także kwestie bezpieczeństwa infrastruktury oraz ciągłości dostaw energii.


